W niedzielę, 17 marca, na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej (Rynek 39) odbędzie się premiera spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, w reżyserii Piotra Tomaszuka, szefa Teatru Wierszalin, jednej z najważniejszych polskich grup teatralnych. Zapowiada Urszula Romaniuk.Szerszej publiczności „Matka Joanna od Aniołów” znana jest przede wszystkim z filmu Jerzego Kawalerowicza.

Do położonego na odludnych kresach Rzeczypospolitej klasztoru urszulanek zmierza zakonny egzorcysta Suryn. Ma wyjątkowo ważne zadanie do wykonania. Ma wypędzić złego ducha z opętanych mniszek. Jednak sprawa okazuje się dużo bardziej skomplikowana…

Opowiadanie „matka Joanna od Aniołów” Jarosław Iwaszkiewicz ukończył w 1942 roku. Wydane zostało po raz pierwszy w 1946 r. w tomie pt. „Nowa miłość i inne opowiadania”, a w wersji pojedynczej w 1975 r. Jego treść, oparta na faktach, nawiązuje do głośnego przypadku opętania zakonnic we francuskim mieście Loudun w XVII wieku. Autor przeniósł miejsce akcji na kresy XVII-wiecznej Rzeczypospolitej do miasteczka Ludyń.

W legnickim teatrze przedstawienie będzie grane też 19, 20 i 21 marca o godz. 11 oraz 23 marca o godz. 19 i 24 marca o godz. 17. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 15 zł, premierowy 40 zł. Kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-16 oraz na godzinę przed spektaklem. Rezerwacja 76-72-33-505.

(Urszula Romaniuk, „Matka Joanna w Legnicy”, Panorama Legnicka, 12.03.2013)