W drugi wieczór 10. Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych w ramach 7. Wałbrzyskiego Pomostu Teatralnego publiczność obejrzała spektakl "Zrozumieć H." Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Elżbieta Węgrzyn.Reżyser Paweł Palcat operując oszczędną scenografią i środkami wyrazu dzięki szóstce młodych aktorów opowiedział historię życia cichej bohaterki Solidarności. Jednej z tych, które mimo swoich zasług nie wykorzystały potencjału politycznego lat 90. i pozostały w cieniu.

Rolę Henryki Krzywonos grają trzy aktorki odtwarzające trzy etapy życia. Dzielą się rolą życia jednej kobiety, która na obchodach 30-lecia Solidarności pod wpływem impulsu powiedziała, co jej leżało na sercu. Nikt jej nie zagłuszył, jak nikt nie zatrzymał jej, gdy w ramach strajku zatrzymała swój tramwaj, czy nawoływała stoczniowców, by nie przerywali akcji protestacyjnej. W pamięć zapadają zwłaszcza metafory Okrągłego Stołu i utraty dziecka.

- Unikaliśmy wystawiania komukolwiek pomnika, choć nie ukrywam, że bohaterka tej opowieści jest jednym z moich idoli - wyznał reżyser podczas spotkania w piątkowym Klubie Festiwalowym.

(Elżbieta Węgrzyn, „X Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne: Drugi dzień - Spektakl "Zrozumieć H."”, www.dolnyslask.naszemiasto.pl, 18.11.2012)