Aż dwie z pięciu nagród regulaminowych I Międzynarodowego Konkursu na Najlepszy Spektakl Szekspirowski, przeprowadzonego podczas zakończonego w sobotę (12.08) jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku trafiły do rąk artystów legnickiego Teatru Modrzejewskiej za przedpremierowego „Otella”. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Jacek Głomb, zaś nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, odtwórczyni roli Desdemony, Ewa Galusińska.Jury w składzie: prof. Russell Jackson (przewodniczący), dr Valentina Riapołowa, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, prof. Andrzej Żurowski, Władysław Zawistowski, postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego za najlepszy spektakl X Festiwalu Szekspirowskiego: "Sen nocy letniej" w wykonaniu Teatru Yohangza z Korei Południowej (nagroda pieniężna 10 tys. zł i nagroda Prezesa Fundacji Theatrum Gedanense - medalion autorstwa Ludmiły Ostrogórskiej).

2. Nagroda za najlepszą reżyserię, ufundowana przez Prezesa firmy Centrostal SA Zbigniewa Canowieckiego w wysokości 5 tys. zł dla Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy za spektakl "Otello".

3. Nagroda za najlepszą rolę kobiecą w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez Panią Izabelę Roman dla Ewy Galusińskiej, odtwórczyni roli Desdemony w spektaklu "Otello" Teatru Modrzejewskiej z Legnicy.


4. Nagroda za najlepszą rolę męską w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez Panią Nataszę Kułakowską, dla Pana Anny Mele odtwórcy tytułowej roli w spektaklu "Lear" Teatru Awara z Turkmenistanu.

5. Nagroda specjalna Jury w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez Prezesa Fundacji Theatrum Gedanense, dla "Wieczoru Trzech Króli" Teatrul National, Craiova z Rumunii za oryginalność interpretacji.

Nagrodę Publiczności otrzymał "Sen nocy letniej" w wykonaniu Teatru Yohangza z Korei Południowej.

Na trwającym od 2 sierpnia festiwalu szekspirowskim wystąpiło 14 teatrów z 9 krajów, w tym 9 teatrów (i tytułów) uczestniczyło w głównym międzynarodowym konkursie w ramach tzw. Dużej Sceny festiwalowej. Zarówno sam konkurs, jak i nagrody, były nowością na tej imprezie.