Jacek Głomb z nagrodą Jury za reżyserię „Orkiestry”, Ewa Galusińska i Paweł Palcat z nagrodami Jury Młodych za role w tym spektaklu, a także (Palcat) za reżyserię „Zrozumieć H”. Legniczanie znaleźli się w gronie nagrodzonych na zakończonym w niedzielę 28 października XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu.Jury XII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w składzie: Edward Linde-Lubaszenko (przewodniczący), Zenon Butkiewicz, Bogdan Ciosek po obejrzeniu następujących spektakli:

„Posprzątane” z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, „Planeta” z Teatru im. St.I.Witkiewicza w Zakopanem, „I będą święta” z Teatru Konsekwentnego w Warszawie, „Udręka życia” z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, „Kłamczucha” z Teatru a&a&a w Krakowie, „Do dna” z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, „Trash story” z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, „Zrozumieć H.” z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, „Po schodach” Agencji Artystycznej C.D.N., „Orkiestra” z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, „Miłość w Königshütte” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie, „Nieskończona historia” z Teatru Nowego w Zabrzu, „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, „Oblężenie” z Teatru Bagatela w Krakowie postanowiło na posiedzeniu w dniu 27 października przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego – Hanochovi Levinowi za dramat „Udręka życia” zrealizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Jury podejmując tę decyzję pragnie wskazać na wagę żywotnej obecności w repertuarze polskiego teatru dramaturgii zmarłego w 1999r. autora.

Nagrodę Główną festiwalu Remigiuszowi Brzykowi za reżyserię spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w wysokości 6 tys. zł,

Nagrodę Jackowi Głombowi za reżyserię spektaklu „Orkiestra” z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kreowania zespołowego kształtu przedstawienia, w wysokości 3 tys. zł,

Nagrodę za wizję inscenizacyjną spektaklu „Trash story” z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze dla: Marcina Libera i Grupy Mixer (scenografia i kostiumy), Aleksandry Gryki (muzyka) w wysokości po 3 tys. zł,

Nagrody aktorskie po 3,5 tys. zł dla: Marii Bieńkowskiej za role w spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Tomasza Międzika za rolę Jony Popocha w spektaklu „Udręka życia” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Jolanty Olszewskiej za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie, Agnieszki Przepiórskiej za rolę w spektaklu „I będą święta” z Teatru Konsekwentnego w Warszawie,

Wyróżnienia aktorskie po 1 tys. zł dla: Anny Koniecznej za role w spektaklu „Nieskończona historia” z Teatru Nowego w Zabrzu, Agaty Ochoty-Hutyry za rolę Poliny Szestakowej w spektaklu „Do dna” z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Krzysztofa Ogłozy za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Jury pragnie wyrazić uznanie dla organizatorów za umożliwienie konfrontacji na artystycznej płaszczyźnie festiwalu spektakli, które stały się źródłem polemik i kontrowersji wybiegających poza granice sztuki teatralnej. Jury na wniosek Dyrekcji Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi nie wzięło pod uwagę podczas formułowania werdyktu spektaklu „Posprzątane”.

Jury Młodych w składzie: Katarzyna Boroń (przewodnicząca), Martyna Samiec, Paweł Janicki przyznaje:

Nagrodę dla Gabrieli Muskały za rolę Virginii w spektaklu „Posprzątane”w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Nagrodę dla Ewy Galusińskiej za rolę Francuzki w spektaklu „Orkiestra” w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Nagrodę dla Uli Kijak za wizję artystyczną w spektaklu „Nieskończona historia” w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Nagrodę za całokształt spektaklu „I Będą Święta” dla Agnieszki Przepiórskiej z Teatru Konsekwentnego w Warszawie.

Nagrodę dla Pawła Palcata za reżyserię spektaklu „Zrozumieć H.” oraz rolę Pana Biedy w spektaklu „Orkiestra” w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Nagrodę GRAND PRIX (Nagrodę Publiczności) otrzymuje spektakl „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru Konsekwentnego w Warszawie.

(źródło: Teatr Nowy w Zabrzu)

 

Od redaktora: zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Ukazuje nurt współczesnego teatru, który jest ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu, zarówno polskiego jak i obcego, powstałego po 1989 r. Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie zabrzańskiego Teatru Nowego i w charakterystycznych dla Śląska obiektach postindustrialnych.