Rewelacyjny, wybitny, ekscytujący, transowy do bólu. Tak pisano o tym spektaklu. Po blisko półtorarocznej przerwie „Dziady” Mickiewicza w reż. Lecha Raczaka ponownie w legnickim repertuarze. Po raz pierwszy na Scenie na Nowym Świecie. Trzy wieczorne spektakle od piątku do niedzieli 13-15 kwietnia o 19.00.W efektownym i widowiskowym, ale także świetnie i z ikrą zagranym przedstawieniu przygotowanym przez Macieja Rembarza i Lecha Raczaka nie ma miejsca na nudę, która nieodmiennie kojarzy się ze szkolną lekturą. Nic też dziwnego, że spektaklom w Legnicy, Lublinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Opolu, Poznaniu i Jarocinie towarzyszyły aplauz widzów i entuzjastyczne recenzje krytyków zaskoczonych sposobem, w jaki twórcy odświeżyli klasykę.

Ubiegłoroczna konieczność opuszczenia dzierżawionej Sceny na Piekarach sprawiła, że ostatni raz grano to przedstawienie w październiku 2010 roku podczas legnickiej prezentacji całego  „tryptyku rewolucyjnego” Raczaka („Dziady”, „Marat-Sade”, „Czas terroru”). W poświątecznym tygodniu ten ponad 2,5 godzinny dynamiczny spektakl, w którym pot leje się z aktorów strumieniami, wraca jednak do repertuaru.

Po premierze, która odbyła się w kwietniu 2007 roku, pisano m.in.: „Raczak ułożył z dzieła Mickiewicza konstelację niezwykłych postaci, ludzi nasyconych egzystencją, ale też demonów opętanych egoizmem, bestii politycznych - ludzi groteskowych, przerażających, wściekłych, skundlonych, niekiedy bezradnych jak szczenięta, ale zawsze niezwykle intrygujących”.

W efekcie legnicką inscenizację ikony polskiego dramatu romantycznego przyrównywano do największych w historii polskiej sceny. Recenzent Dziennika Leszek Pułka przyznał przedstawieniu najwyższą z możliwych ocen – sześć gwiazdek („wybitne”) dodając: „To spektakl tak gęsty, zwarty i współczesny, że po plecach chodzą dreszcze. Kto nie zobaczy, ten trąba”.

Jest w tym przedstawieniu wiele pięknych scen, a jedna niezwykła. To Wielka Improwizacja rozpisana na głosy, wykonywana przez czterech młodych aktorów, czterech młodych Konradów występujących w spektaklu. To, co wydawało się początkowo inscenizacyjnym dziwactwem (Gustawów/Konradów jest pięciu, bo jeden także stary!) jest jednak czytelne i zrozumiałe. Każdy z nich reprezentuje bowiem wyraziście jeden z typów osobowości, które mieszczą się i walczą ze sobą w każdym z nas. Klasycznie romantyczny indywidualizm  zastąpiony został tu zbiorowym głosem pokolenia.

Raczak wycisnął tekst Mickiewicza jak cytrynę, zostawiając jednak wszystko, co ważne, a podał całość tak, by wydobyć uniwersalizm i ponadczasowość walki dobra ze złem, „z Bogiem, albo mimo Boga”,  idealizmu i konformizmu, człowieczeństwa i zezwierzęcenia, patriotyzmu i serwilizmu, konfliktu między światem wolności i światem tyrani. Połączył części "Dziadów" w całość odrzucając wszystko, co mętne i zbędne.

„Wracają romantyczni bohaterowie w białych koszulach, prując się emocjonalnie na zgrzebnym, prześwietlonym podeście. Wraca też wiara, że fundamentalnym pytaniom klasyki nie potrzeba ani specjalnych uzasadnień, ani dodatkowych przekładni na współczesność" – pisał Jacek Sieradzki w Przekroju, zaś  Mariola Szczyrba w portalu Kulturaonline rzecz ujęła krótko: „Panie i Panowie! "Dziady" powstały z martwych! Nie było przydługich guseł, ani nużących aktorskich tyrad. Były za to ciary na plecach”.

Grzegorz ŻurawińskiTeatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Nowym Świecie
DZIADY
wg Adama Mickiewicza

adaptacja: Maciej Rembarz i Lech Raczak
reżyseria: Lech Raczak
scenografia: Bohdan Cieślak
kostiumy: Izabela Rybacka
muzyka: Lech Jankowski
choreografia: Tomasz Wygoda
premiera: 28 kwietnia 2007

spektakle od piątku do niedzieli 13-15 kwietnia o godz. 19.00
przedpołudniowe: od środy do piątku 11-13 kwietnia o godz. 11.00
bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)
rezerwacja tel.  76-72-33-505, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.