Przedstawienie Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba pełne jest bolesnej historii, magii, granej na żywo muzyki i tańca. To wyjątkowa na polskich scenach artystyczna wizja losu ludności łemkowskiej w dwudziestowiecznej Polsce. Ciepło przyjęta przez publiczność, dobrze oceniona przez krytyków.  Dwa ostatnie spektakle sezonu 2010/2011 w sobotę i niedzielę (18 i 19 czerwca) na Scenie na Kartuskiej.Spektakl oparty został na autentycznych relacjach Łemków, z którymi twórcy rozmawiali. Nie jest jednak dokumentem, lecz kreacją artystyczną. To pierwszy w polskiej dramaturgii projekt polsko-ukraińsko-łemkowski, którego źródło wypływa z Legnicy i okolic, które - na skutek przesiedleń będących konsekwencją Akcji „Wisła” – stały się nową ojczyzną dla tych grup narodowych.

W przedstawieniu zobaczymy ostatnie dni życia wysiedlonego na Ziemie Zachodnie Łemka Oresta podczas jego spotkania z mocno już wynarodowionymi, kosmopolitycznymi dziećmi, reprezentantami młodego pokolenia kapitalizmu, które ojca traktują jak cepeliowski zabytek, symbol czasów, które nie nadają się do opisu współczesności. We wspomnieniach bohatera, pojawi się jego historia życia pełna dramatycznych okoliczności, które przyniosła tragiczna historia XX wieku, jego wybory i przeżycia wcielone w odrealnione postaci „duchów przeszłości”. Wszystko po to, by jego dzieci i wnuki – wbrew otoczeniu - zachowały wiarę, kulturę i tożsamość.

„To spektakl prowadzony tak blisko życia, jak można sobie tylko wyobrazić. Mocna satyra gryzie spokojne sumienia. Szczęśliwie brak tu doraźnej propagandy politycznej, ale nie brak dramatycznego banału życia. Ta szopka przypomina, że ludobójstwo i wysiedlenia, także w Polsce, są źle zabliźnioną raną“ - napisał w Dzienniku Leszek Pułka dając spektaklowi rekomendację i cztery gwiazdki (dobry).

 


W 2008 roku za role w tym przedstawieniu Bogdan Grzeszczak i Zbigniew Waleryś zdobyli dwie nagrody w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.  Legnicki spektakl oglądali m.in. widzowie poznańskiej „Malty”, Wrocławskiej Nocy Teatrów, gdyńskiego festiwalu „R@port”, Gliwickich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi, lubelskiego Festiwalu „Konfrontacje”, bydgoskiego Festiwalu Prapremier, Festiwalu Teatrów Europy Środkowej w słowackich Koszycach, a także publiczność warszawska.

  • Mariusz Urbanek, Gazeta Wyborcza Wrocław: „Spektakl Głomba to przypowieść o świecie, którego już nie ma. Winny jest bezwzględny los, ale jednocześnie nikt nie powinien czuć się niewinny. Ani Łemkowie, którzy zdradzili swych polskich sąsiadów, ani Polacy, którzy nie potrafili im wybaczyć wynikłego ze zwierzęcego lęku zachowania. Ani nawet dzieci Oresta, obojętne wobec przeszłości, skoncentrowane na własnych karierach i mające poczucie coraz większej pustki. Bardzo dramatycznego wymiaru nabiera scena, gdy zaczynają na ścianie łemkowskiej chyży rysować dom. Taki zwykły dom, jaki malują dzieci w przedszkolu, z dymem z komina i oknami, dom będący symbolem rodziny, spokoju, szczęścia. "Łemko" jest kolejną częścią opowieści, którą snuje w swych spektaklach Głomb. Opowieści o zwykłych ludziach na tle wielkiej historii. I o wielkiej historii, dla której ludzkie losy są tylko nawozem. Mogą próbować bronić się przed jej nieuchronnością, ale ostatecznie i tak skazani są na porażkę”.
  • Leszek Pułka, Dziennik: „Dramaturg Robert Urbański postąpił jak Myśliwski w „Traktacie o łuskaniu fasoli” - zmusił widzów do słuchania opowieści o życiu śnie starego Oresta (świetna, stoicko poprowadzona rola Zbigniewa Walerysia). O losie, w którym jako koszmary, ale i sny radosne wiruje kilkadziesiąt lat historii Łemkowszczyzny, Polski, Ukrainy i PRL. Kilkadziesiąt lat prywatnej, dramatycznej, lecz niezbyt heroicznej odysei najpierw wsiowego gaduły, potem niepraktycznego starca marzącego tylko o miejscu na ziemi, miłości i spokoju”.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Kartuskiej
Robert Urbański
ŁEMKO

reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
gra na żywo kapela Brodów oraz Łukasz Matuszyk i Piotr Sypień
ruch sceniczny: Kamila Jankowska, Witold Jurewicz
premiera: 13 września 2007 r.

Obsada: Zbigniew Waleryś, Anita Poddębniak, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Magda Skiba, Ewa Galusińska, Paweł Wolak, Joanna Gonschorek, Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Magda Biegańska, Jakub Kotyński, Grzegorz Wojdon, Katarzyna Dworak, Tadeusz Ratuszniak, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Paweł Palcat.

Spektakle w sobotę 18 i w niedzielę 19 czerwca o godz. 19.00

Bilet 25 zł (ulgowy 15 zł)

(żuraw)