Sylwestrowy bal w legnickim teatrze będzie miał swój artystyczny antrakt. Na Dużej Scenie, która zamieni się w ten wyjątkowy wieczór w salę balową, obejrzymy premierową odsłonę kabaretu literacko-muzycznego pt. „Śpiewać każdy może” opartego na piosenkach i skeczach Jonasza Kofty.

W wielkich przebojach sprzed lat takich jak: „Kwiat jednej nocy”, „Do łezki łezka”, „Jej portret”, „Wakacje z blondynką”, „Pamiętajcie o ogrodach”, a także w tytułowym „Śpiewać każdy może”, którym Jerzy Stuhr brawurowo wygrał jeden z opolskich festiwali piosenki, swoje wokalne możliwości zaprezentuje cały zespół legnickiej sceny.

Jedenastu piosenkom, które wyszły spod pióra Jonasza Kofty, w nowych aranżacjach Łukasza Matuszyka, towarzyszyć będą kultowe już „Dialogi na cztery nogi”, które przed laty na antenie radiowej „Trójki” prowadzili ze sobą ich autor ze Stefanem Friedmanem. W Legnicy dialogować będą Paweł Wolak z Bogdanem Grzeszczakiem.

- Co to za gwiazdka nad nami? Nigdy jej przedtem nie widziałem.    
- To taki   graficzny przerywnik, często stosowany w książkach.     
-  Na czym stanęliśmy?
-  Na czterech nogach. W sam raz, żeby sobie porozmawiać.
- Podialogować o rozmowie. A więc zasadniczo zajmiemy się dialogiem… zasadniczym.
- O! Dwie gwiazdki!
- Drugi przerywnik?
- Nie. Dwie gwiazdki to podporucznik


- Przeboje, które usłyszymy znają niemal wszyscy. Jednak już niewielu wie, że wyszły spod pióra niezwykle utalentowanego i wszechstronnego artysty jakim był Jonasz Kofta. Chcemy przypomnieć postać tego twórcy i jego dorobek. Przy okazji zaprezentujemy zapomniane już poetyckie oblicze polskiego kabaretu literackiego współcześnie już nieobecne na scenach i na telewizyjnych ekranach, purnonsensowy dowcip w poetyce absurdu – objaśnia opiekun reżyserski całości Jacek Głomb.

Wraz z programem „Śpiewać każdy może” na scenę powróci legnicki kabaret aktorów „Piękna Helena” znany publiczności z wystawianych przez ponad dwa lata „Skumbrii w tomacie” (premiera w 2006 r.) zrealizowanych na podstawie satyrycznych tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po premierowej, sylwestrowej prezentacji na Dużej Scenie, kabaretowy spektakl „Śpiewać każdy może” grany będzie w teatralnej Caffe Modjeska także 2, 14, 21 i 28 stycznia 2011 r.

Grzegorz Żurawiński