Trwają warszawskie prezentacje spektakli programu Teatr Polska. Po przedstawieniach z Krakowa i Elbląga mamy okazję przyjrzeć się Szekspirowi w wersji legnickiej. Przedstawienie „Otella” w reżyserii Jacka Głomba z Przemysławem Bluszczem w roli tytułowej na scenie Teatru Studio zapowiada Agnieszka Rataj.Reżyserując „Otella”, Jacek Głomb, szef legnickiej sceny, chciał przede wszystkim pokazać ludzkie uczucia i emocje. W adaptacji przygotowanej przez Krzysztofa Kopkę nacisk został więc położony na namiętność związku między Otellem a Desdemoną. Nie odnajdziemy tu zaś wątków politycznych: walk z Turkami i wewnętrznych intryg na dworze cypryjskim. Legnicka inscenizacja stawia bohaterów w sytuacji odseparowania od realnego świata.

Akcja rozgrywa się na statku „Speranza”, płynącym do Wysp Szczęśliwych. Dowodzi nim Otello, Desdemona jest pasażerką. Wśród skazanych na siebie towarzyszy podróży, w sytuacji zamknięcia, wszystkie emocje wybuchają ze zdwojoną siłą. Ludzi zaczyna trawić szaleństwo, kierujące się ślepym pożądaniem. Nic dziwnego, że doprowadza to do tragedii.

Spektakl, który miał premierę w 2006 roku, został przygotowany z myślą o Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Lit Moon World Shakespeare Festival w Santa Barbara w USA. Za reżyserię „Otella” Jacek Głomb otrzymał nagrodę na X Festiwalu Szekspirowskim w Gdyni w 2006 roku, wygrywając z realizacją tego samego dramatu prezentowaną przez Luka Percevala. Za rolę Desdemony została nagrodzona również Ewa Galusińska.

Po trzech latach przerwy produkcja wróciła w tym roku do repertuaru Teatru im. Modrzejewskiej i została wybrana do objazdu po miejscowościach, które na co dzień nie mają styczności z twórczością teatralną. W ramach drugiej edycji programu Teatr Polska dodatkowo pięć przedstawień zostało zarekomendowanych do pokazów w Warszawie. „Otello” jest przedostatnim. 21 listopada w CBA zobaczymy jeszcze „Szewców” w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

„Otello”, dramat Williama Szekspira, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Legnica, reż. Jacek Głomb, wyk. Przemysław Bluszcz, Ewa Galusińska, Teatr Studio, plac Defilad 1, PKiN, bilety: 30 zł, rezerwacje: 22 656 69 41, środa (10.11), godz. 19.

(Agnieszka Rataj, „„Speranza” pełna namiętności”, www.zw.com.pl, 4.11.2010 oraz www.rp.pl, 6.11.2010)