Takiego przedstawienia nie było w repertuarze legnickiego teatru od wielu lat. Niełatwo bowiem zaproponować widzom spektakl, który będzie się podobał zarówno dzieciom, jak i dorosłym z… brakiem pewności, komu bardziej! Efekt jest znakomity. „Niekończąca się opowieść” to propozycja dla całej rodziny. Popołudniowe spektakle w sobotę i niedzielę (23 i 24 października) o 16.00.

Zamiar był szalony – pisałem po obejrzeniu premierowego przedstawienia. Zmierzyć się ze sławą powieści i filmu, potęgą nieskrępowanej wyobraźni i komputerowych efektów specjalnych za pomocą klasycznych środków teatralnych, mogli bowiem tylko skrajni ryzykanci, albo ludzie bardzo pewni swoich scenicznych umiejętności. Jednak ryzyko się opłaciło.

Świat baśni i zamieszkujących go niezwykłych postaci był dla twórców przedstawienia znakomitą okazją, by przenieść widza w odrealniony świat kreowany wyłącznie teatrem i jego środkami inscenizacji: kostiumem, scenografią, ruchem, światłem (z elementami teatru cienia), muzyką i aktorskimi umiejętnościami (także: żonglerki, szczudlarstwa i śpiewu). Wszystko razem w stylistyce ze „Shreka”, bliskiej też ponadczasowemu humorowi i poetyce „Kubusia Puchatka”. Wykreowana na scenie Fantazjana ma bowiem sporo nie tylko z bagien zamieszkałych przez sławnego ogra, ale i wiele uroku rodem z nieśmiertelnego Stumilowego Lasu, w tym wdzięk jego mieszkańców – od pokoleń ulubieńców dzieci i dorosłych. Nie pamiętam teatralnej premiery, podczas której na wypełnionej widowni zasiadałaby publiczność trzech, a może i czterech pokoleń. Dawno też nie widziałem baśniowego spektaklu, po którym dorośli widzowie byliby tak radośnie rozpromienieni i spontanicznie skłonni do komplementowania jego twórców.

„Śmiejemy z baśniowych stworów (najgłośniej z Pawła Wolaka w roli misia w sukience), zachwycamy się pięknym rumakiem Artaksem (Katarzyna Dworak), drżymy ze strachu i obrzydzenia na widok pająka (Robert Gulaczyk). Kiedy Artaks tonie w bagnach, razem z Atreju chcemy krzyczeć z rozpaczy i nie osłabia tego fakt, że bagno zostało zrobione z połyskliwej materii. Gdy Prastara Morla (Małgorzata Urbańska) wypuszcza ze swojego cielska serię niepokojących odgłosów, odruchowo zatykamy nosy. Klaszczemy, kiedy na scenie odbywa się pojedynek na rymy między śpiewającą Południową Wyrocznią (Joanna Gonschorek) a rapującym Atreju (Bartosz Bulanda). Podróż do Fantazjany dla każdego staje się wielką przygodą. Rozgrywa się w rytmie, który nie pozwala na złapanie oddechu, a aktorzy grają w zapamiętaniu, tak jakby naprawdę chcieli uratować świat przed nicością. I coś tu jest na rzeczy - wystawiając tę baśń fantasy przy użyciu bardzo tradycyjnych środków, walczą o ocalenie własnego języka, który, na przekór światu, wciąż posługuje się metaforą” (Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław).


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Duża Scena
Michael Ende
„Niekończąca się opowieść”

adaptacja: Paweł Palcat i Robert Urbański
opieka reżyserska: Anita Poddębniak
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Andrzej Janiga
ruch sceniczny: Aneta Zwierzyńska
premiera: 9 października 2010 r.

Obsada:
Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Wojciech Kowalski, Paweł Palcat i Paweł Wolak.

Spektakle w sobotę i niedzielę 23 i 24 października o godz. 16.00
bilet: 14 zł (dla dzieci) i 20 zł (dla dorosłych)