Już dawno nie miałem takich trudności z rezerwacją miejsc na spektakl teatralny. Za każdym razem, kiedy dzwoniłem do teatru w Legnicy te najbliższe były już obsadzone. Wrażenia z monodramu „Roxxy 2 Hot” w wykonaniu Pawła Palcata opisuje Piotr Bogdański.

Z propozycji dolnośląskich teatrów wybór padł na spektakl w reżyserii Szymona Turkiewicza w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy pt. „Roxxy 2 Hot „. Wybór okazał się trafny. Już dawno nie miałem takich trudności z rezerwacją miejsc na spektakl teatralny. Za każdym razem, kiedy dzwoniłem do teatru w Legnicy te najbliższe były już obsadzone. Powód? Przedstawienie przebojem podbiło serca Legniczan. W przypadku monodramów nie jest to zbyt częsta sytuacja.

Wreszcie udało się zasiąść w kawiarni Caffe Modrzejewska (Caffe Modjeska – przyp. red. serwisu), gdzie zorganizowano scenę w taki sposób, aby przypominała wybieg na pokazach mody. Ostre światło, głośna muzyka i ona, on - Roxxy, czyli Paweł Palcat.

Aktor natychmiast porywa publikę i nie daje jej chwili wytchnienia aż do końca. W sposób niezwykły nawiązuje kontakt z widzami, a ci reagują wręcz niestosownie jak na teatr. Głośno komentują zachowanie Roxxy, wręcz wtrącają się w jej opowieści. Palcat tylko na to czeka, efektownie reaguje i nadal prowokuje.

Moment kulminacyjny to taniec z mężczyzną „wyciągniętym" z widowni. Tytułowa Roxxy to dziewczyna z marginesu. Żyje chwilą, bawi się, ma niezliczoną ilość kochanków i marzy o karierze filmowej. Pragnie być w świetle reflektorów i na okładkach kolorowych pism. Czuje, że jej przeznaczenie to bycie gwiazdą i zrobi wiele dla osiągnięcia tego celu. Przez czterdzieści minut opowiada o swoim życiu, o miłości, o karierze. Robi to z rozbrajającą szczerością. Przy tym posługuje się dobitnym językiem ulicy.

Największe wrażenie robi jednak ruch i gest artysty. Paweł Palcat niewiarygodnie opanował sztukę bycia kobietą. Emanuje kobiecością i seksapilem. I naprawdę trudno się oprzeć wrażeniu, że przed nami jest autentyczna Roxxy, a nie przebrany facet.

Spektakl jest zrealizowany w konwencji zabawy. Autorzy scenariusza Palcat i Szymon Turkiewicz nie ograniczyli się jednak wyłącznie do wywoływania śmiechu. Nawiązują w swojej opowieści do współczesnego świata popkultury. Stąd padają nazwiska Davida Lyncha, Pedro Almodovara, Kuby Wojewódzkiego czy Paris Hilton.

Za pomocą Roxxy obnażają miałkość współczesnych medialnych karier. Pozostaje mi tylko pogratulować reżyserowi Szymonowi Turkiewiczowi, a przede wszystkim, za znakomitą kreację Pawłowi Palcatowi. Bliższe informacje i rezerwacje biletów na stronie internetowej - www.teatr.legnica.pl lub pod tel. 76-723-35-00.

(Piotr Bogdański, „Roxxy tylko od 21.00”, www.nww.pl, 24.06.2010)