Promocja publikacji poświęconych patronce teatru, w tym unikatowego albumu fotografii ze wszystkimi szekspirowskimi rola aktorki, była (w sobotę 14 września) kolejną częścią obchodów 20-lecia obrania przez instytucję patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska. Pisze Lilla Sadowska.


Wydawnictwa, w tym album z unikatowymi fotografiami Heleny Modrzejewskiej ze wszystkimi szekspirowskimi rolami wielkiej aktorki, trafiły do Legnicy dzięki krakowskiej Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej.

- Fundacja wydaje książki o Helenie Modrzejewskiej, pozycje składające się z jej wybranych tekstów. Wydała także rzecz wyjątkową, album ze zdjęciami z szekspirowskich ról aktorki. To bardzo pokaźnych rozmiarów bardzo niezwykła pozycja. Pamiętajmy, że fotografia teatralna w ówczesnych latach miała trochę inny charakter niż dzisiaj. Aktor szedł do atelier, tam pozował w kostiumie scenicznym. Dlatego te fotografie są absolutnie artystycznymi perełkami – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Helena Modrzejewska, aktorka specjalizująca się w rolach szekspirowskich, zagrała w 260 rolach. Zmarła w 1909 roku. Od 1999 roku jest patronką legnickiego teatru.

(Lilla Sadowska, „Wszystkie szekspirowskie role Modrzejewskiej na kartach albumu”, https://kulturalia.lca.pl, 14.09.2019)