Od listopada ub. roku każdy drugi czwartek miesiąca jest dniem, w którym w legnickiej teatralnej Art Cafe Modjeska spotykają się uczestnicy dyskusji na temat ważnych problemów społecznych. W trzecim ze spotkań, których inicjatorką jest Katarzyna Odrowska z Teatru Modrzejewskiej, 9 stycznia o godz. 18.00, tematem rozmowy będzie polski feminizm i  miejsce kobiet w XXI wieku, sto lat po uzyskaniu praw wyborczych.


Czym jest współczesny feminizm i czemu budzi tak skrajne emocje? Czy Matka Polka i prezeska dużej firmy oraz feministka mogą walczyć o to samo? Czy mogą być jedną i tą samą osobą? Jak to się ma do Czarnych Protestów i innych akcji feministycznych? Czy w XXI wieku w kościele katolickim kobieta odzyska swą podmiotowość czy pozostanie nadal ikoną niepokalanej Matki Boskiej lub męczennicy? Te pytania to punkt wyjścia do rozmowy, do której zaproszone zostały m.in.:

Marta Lempart - prawniczka, legislatorka, była dyrektorka w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jedna z liderek obywatelskiej opozycji demokratycznej, współorganizatorka protestów w obronie niezależności sądownictwa, przeciw pedofilii w Kościele, w obronie praw osób z niepełnosprawnościami, uczestniczka blokad antyfaszystowskich.  Inicjatorka Czarnego Poniedziałku - Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października 2016, czyli masowych czarnych protestów w 150 miastach przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Liderka ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Katarzyna Lubiniecka-Różyło – wieloletnia dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław, działaczka Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet na Wrocław, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet, nauczycielka akademicka, była koordynatorka ds. równego traktowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Aleksandra Lesiak - psycholożka, działaczka społeczna, feministka. Sprawami kobiet i ich praw zajmuje się od czasów gimnazjalnych, kiedy toczyła intensywne spory z nauczycielką na lekcjach religii. Organizatorka Czarnych Protestów w Legnicy. Zainspirowana Kongresem Kobiet zorganizowała Legnicki Festiwal Kobiecości.

Aleksandra Krzeszewska - absolwentka I LO w Legnicy, studentka czwartego roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Bezpartyjna legnicka radna, organizatorka koncertów charytatywnych, wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. Współtwórczyni projektu „Peace Place”, zadaniem którego była pomoc Legnickiemu Oddziałowi Medycyny Paliatywnej.

Udział w otwartej dyskusji, obok gości specjalnych, może wziąć każdy uczestnik spotkania. Kawiarenka Obywatelska ma celu wymianę myśli, nie ocenę innych poglądów. Bezpłatne wejściówki-zaproszenia do odebrania w kasie biletowej legnickiego teatru.

Grzegorz Żurawiński