Po dziesięciu latach przerwy wznowił działalność wrocławski Teatr Zakład Krawiecki. Przedsięwzięcie reaktywowali byli aktorzy TZK, którzy aktualnie są członkami artystycznego zespołu legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Premiera spektaklu „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” już dziś (w czwartek, 19 grudnia o godz. 14.00)  na Scenie Gadzickiego.


Teatr Zakład Krawiecki stworzony został na początku wieku przez absolwentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz studentów innych uczelni. W 2009 roku TZK zaprzestał działalności, tym bardziej, że już w 2005 roku czwórka jego aktorów: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch i Paweł Palcat dołączyła do zespołu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (kilka lat później dołączył do nich także Robert Gulaczyk).

Trzy godziny przed premierowym wystawieniem spektaklu „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” pięcioro legnickich aktorów reaktywowanego teatru spotkało się w czwartkowe przedpołudnie z przedstawicielami legnickich mediów, którym zaprezentowano fragmenty przedstawienia i przybliżono historię reaktywowanej inicjatywy.

- Ponad dwa lata temu zakiełkowała w nas myśl stworzenia profesjonalnego teatru offowego. Nieco później pomyśleliśmy o reaktywacji Teatru Zakład Krawiecki. Dzięki wsparciu ”carycy polskiego offu” Katarzyny Knychalskiej (także konsultantki programowej legnickiego teatru, redaktorki naczelnej kwartalnika Nietak!T oraz portalu teatralny.pl ) i jej Fundacji Teatr Nie-Taki udało się i zaczynamy od teatru dokumentalnego, bo verbatim uprawialiśmy już w przeszłości, także jako członkowie TZK – objaśnia Paweł Palcat.

 – Razem robimy spektakl o chorobach psychicznych. Razem, czyli robi to Zakład Krawiecki we współpracy z Fundacją – mówi jej prezeska Katarzyna Knychalska. – Dzięki grantowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego robimy to dla chorych, ich rodzin i środowiska personelu opieki psychiatrycznej. Misję społeczną połączyliśmy zatem z napędem do reaktywacji TZK, bo teatr offowy jest kuźnią niezgody obywatelskiej, ale też artystycznej wolności – dodaje.

„Teatr Zakład Krawiecki był dla każdego z nas ważnym elementem, nie tylko aktorskiego, rozwoju. Był platformą wolności w teatralnym działaniu, której brakuje nam w codziennym funkcjonowaniu w repertuarowym teatrze instytucjonalnym. Dlatego postanowiliśmy reaktywować TZK powołując Fundację „Teatr Zakład Krawiecki”. Chcemy być profesjonalnym teatrem offowym, w którym nie ma miejsca na fałsz i sztuczne kreowanie się. Chcemy tworzyć przedstawienia, w których głos będzie miała przede wszystkim Sztuka przez duże „S” i Człowiek. Chcemy poruszać ważne tematy społeczne. Nie będziemy się jednak ograniczać tylko do produkcji spektakli. Chcemy w pełni wykorzystywać swój indywidualny i zbiorowy potencjał – działać społecznie, prowadzić warsztaty, edukację artystyczną, robić spektakle dla dzieci” – deklarują wspólnie członkowie reaktywowanego TZK.

Kilka tygodni temu legnicka piątka aktorów zarejestrowała Fundację „Teatr Zakład Krawiecki”, by posiadając osobowość prawną samodzielnie ubiegać się o ministerialne środki na kolejne planowane przedsięwzięcia. Stosowne wnioski zostały już złożone.

Pierwszy spektakl TZK „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” ma podłoże dokumentalne i jest próbą pochylenia się nad problemem zaburzeń psychicznych i systemem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce.  – Scenariusz, reżyseria i elementy scenografii to nasza praca zespołowa. Elementy spektaklu powstały na podstawie wizyt i wielogodzinnych rozmów z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów szpitali w Bolesławcu, Złotoryi i Legnicy oraz w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu. Niewielu wie, że zaburzenia psychiczne dotykają co czwartego Polaka. Problem w tym, że wstydzimy się tego – zauważa Robert Gulaczyk.

Przedstawienie, w którym wystąpią wszyscy legniccy członkowie reaktywowanej grupy, obejrzymy w grudniu na legnickiej Scenie Gadzickiego czterokrotnie. Premiera 19 grudnia o godz. 14.00 kierowana jest do pacjentów, ich rodzin i personelu ośrodków w Bolesławcu, Złotoryi i Legnickim Polu, którzy na przedstawienie przyjadą autobusami.  Przedstawienie 20 grudnia o godz. 14.00 adresowane jest do podobnej grupy widzów z Legnicy. Spektakle wieczorne (20 i 21 grudnia o godz. 19.00) są otwarte dla wszystkich chętnych. Bezpłatne wejściówki wydaje kasa biletowa legnickiego teatru.

Grzegorz Żurawiński