Teatr im. Heleny Modrzewskiej w Legnicy zaprasza na cykl otwartych spotkań dyskusyjnych, które są zaplanowane w ramach „Kawiarenki Obywatelskiej”. Tematy spotkań będą dotyczyć spraw ważnych dla legniczan, dotykających różnych dziedzin życia miasta. Pisze Dawid Stefanik.


Spotkania w ramach „Kawiarenki Obywatelskiej” odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w Art Cafe Modjeska. Za każdym razem poruszany będzie inny temat z udziałem zaproszonych gości i ekspertów. Organizatorzy przekonują, że takie spotkania są ważne, bo we współczesnym świecie ludzie coraz mniej ze sobą dyskutują. Podkreślają przy tym, że "kawiarenka" ma celu wymianę myśli, a nie ocenę innych poglądów.

Pierwszym tematem na otwarcie „Kawiarenki Obywatelskiej” jest dawny przemysł legnicki. W spotkaniu weźmie udział Grzegorz Czekański z Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, który przy współpracy z ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość" na terenie naszego województwa realizuje projekt „Pamiętam przemysł”.

- Dlaczego industrialna historia miasta jest dla nas tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. Słowem, to wiele ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90” - wyjaśniają organizatorzy.

Teatr zachęca także osoby posiadające pamiątki związane z legnickim przemysłem (np. ulotki, plakaty, wycinki prasowe, zdjęcia) aby przynieśli je na najbliższe spotkanie. Dyskusja o dawnym przemyśle (m.in. produkcji fortepianów czy zakładzie "Hanka") ma celu także pomóc zebrać materiały źródłowe do publikacji tworzonej w ramach projektu „Pamiętam przemysł”.

Na kolejnych spotkaniach teatr proponuje poruszyć kwestie m.in. lokalnej kultury, funkcjonowania i roli organizacji pozarządowych, tolerancji oraz obcych w mieście (zostanie wyświetlony film "Green Book"), wizerunku miasta pod kątem walorów związanych z architekturą, roli kobiet we współczesnym świecie czy sprawy intymne jak np. „Czy seks seniorów jest tematem tabu?”. Animatorzy projektu zapraszają legniczan do zgłaszania własnych propozycji tematów do dyskusji.

14 listopada, godz. 18.00, Art Cafe Modjeska. Wstęp wolny.

(Dawid Stefanik, „Rusza Kawiarenka Obywatelska. Co się stało z legnickim przemysłem?”, https://tulegnica.pl, 9.11.2019)