W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentowano plany i ideę, która będzie towarzyszyć tej instytucji kultury podczas sezonu 2019/2020. Remont teatralnego budynku, który rozpocznie się w styczniu przyszłego roku, to jedna z przyczyn, dla których opolski teatr podejmie współpracę produkcyjną ze scenami w Legnicy, Szczecinie, Katowicach i Toruniu. Pisze Piotr Zapotoczny.


- Chcemy pokazać świat prowadzony przez różne wartości i spotykać z indywidualnościami i osobami, które reprezentują te wartości. Chcemy pokazać świat z różnych perspektyw i szeroką rzeczywistość, bez jej zawężania - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

– Przed nami kolejne premiery, wyjazdy festiwalowe, nowe działania edukacyjne i wyjątkowe wyzwanie, jakim jest remont obiektu – zapowiada Norbert Rakowski.

Wraz z początkiem nowego roku rozpocznie się gruntowny remont teatru, związany m.in. z przebudowaniem fasady głównej obiektu, otoczenia teatru, oraz systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku.

Plan na nową kadencję

– Pomimo remontu, dla zespołu teatru będzie to czas intensywny i wzbogacony o kolejne premiery. W trakcie trwania inwestycji teatr będzie aktywny i dostępny dla mieszkańców naszego regionu. Jego oferta nie będzie uboższa od minionych lat – mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Dyrektor teatru przypomniał z kolei, że podczas minionej, czteroletniej kadencji, jego zespół był na ponad 60 wyjazdach – festiwalach krajowych i międzynarodowych. W tym czasie teatr otrzymał też ponad 31 nagród i wyróżnień. Jak zapowiedział, nową – czteroletnią kadencję rozpoczyna z nową filozofią w prowadzeniu teatru.

– Musimy się dostosowywać do czasów, które mamy i zaproponować taką ofertę, która może nie będzie konkurować z Netflixem czy HBO, ale będzie zupełnie z innej perspektywy myślała o rozwoju kulturalnym każdego z nas. Chcemy, by Teatr Kochanowskiego przez najbliższe cztery sezony stał się miejscem wspólnych poszukiwań, wolnym od doraźnych tendencji politycznych, otwartym na rozwój artystyczny, otwartym na współpracę z ośrodkami w Polsce i poza jej granicami. Chcemy pokazać świat prowadzony przez różne wartości i spotykać z indywidualnościami i osobami, które reprezentują te wartości. Chcemy pokazać świat z różnych perspektyw i szeroką rzeczywistość, bez jej zawężania – mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Trzy premiery

W najbliższym sezonie teatr zrealizuje trzy premiery, a w okresie prac remontowych podejmie współpracę koprodukcyjną z teatrami z całej Polski: Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu.

I tak, jeszcze we wrześniu zaplanowano premierę „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Janusza Opryńskiego. Mowa tu o „wybitnej adaptacji powieści wszech czasów, która podejmuje próbę wskrzeszenia ponadczasowej myśli i niepohamowanej wyobraźni Bułhakowa” – informuje teatr. – Ten spektakl zapowiada pewien cykl – rodzimej i światowej literatury, którą chcemy prezentować w dużym wydaniu, po to, byśmy mogli obcować z większą inscenizacją – mówi Rakowski.

W październiku na Małej Scenie zaprezentowany zostanie z kolei spektakl „Prezydentki” Wernera Schwaba w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. „Kontrowersyjny dramat dotknie tego, co najlepiej skrywane przez nasze społeczeństwo” – zapowiada teatr. W głównych rolach Arleta Los-Płaszewska, Grażyna Misiorowska oraz Judyta Paradzińska.

Ostatnią premierą tego roku (w listopadzie) będzie z kolei realizacja zwycięskiego projektu 3. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia. To spektakl „Czarne skóry, białe maski” w reżyserii Wiktora Bagińskiego.

– To będzie przedstawienie, które dotyka w bardzo szerokim aspekcie tematu funkcjonowania ludzi o różnym kolorze skóry od XI wieku aż po dzisiejszy dzień – mówi Norbert Rakowski.

Tydzień kulturalnych cen

Dyrektor teatru poinformował też, że wprowadzono nowe, promocyjne ceny biletów dla widzów - tzw. „Tydzień kulturalnych cen”. Chodzi o to, że w każdym drugim tygodniu miesiąca będzie można kupić bilety w promocyjnych cena na spektakle w następnym miesiącu. To oznacza, że w październiku będzie można kupić bilet na listopadowe przedstawienia, w listopadzie na grudniowe itd. W ramach tej akcji bilet normalny kosztuje 24 zł a bilet ulgowy 15 zł. Sprzedaż biletów będzie się odbywać w kasie w godzinach jej otwarcia oraz online (jedna osoba ma prawo do zakupu maksymalnie 6 sztuk biletów w promocji). Promocją nie będą objęte spektakle premierowe, spektakle specjalne i występy gościnne. Liczba biletów objętych promocją jest ograniczona. Więcej informacji na stronie internetowej teatru.

(Piotr Zapotoczny, „Trzy premiery w nowym sezonie Teatru Kochanowskiego”, https://opole.wyborcza.pl, 19.09.2019)