Już w najbliższą sobotę 16 marca na legnickiej scenie teatralnej premiera „Wyzwoleń” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka. Nie będzie to jednak adaptacja arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego lecz dzieło współczesne i oryginalne, choć inspirowane sztuką sprzed ponad stu lat. O tym z twórcami legnickiego spektaklu rozmawiać będą w studiu wrocławskiego radia we wtorek 12 marca Magda Piekarska i Grzegorz Chojnowski. Początek audycji o 16.05.


Z zapowiedzi autorów audycji: W Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy premiera. „Wyzwolenia” wychodzą z inspiracji gęstym dramatem Wyspiańskiego, ale - jak deklarują twórcy - są „mocno zrytmizowanym, groteskowym obrazem Polski”, zrytmizowanym na smutno i wesoło, rockandrollowo, szopkowo, kabaretowo, tak, że „Hair” pomieszają tu z Montym Pythonem. Rozmawiamy z dramaturżką Magdą Drab i reżyserem Piotrem Cieplakiem. Spektakl od soboty na Scenie Gadzickiego.

Jedno jest pewne. W żadnej mierze nie będzie to adaptacja. Z pomysłu Piotra Cieplaka na legnicką scenę trafi oryginalny tekst Magdy Drab, dla którego dramat Stanisława Wyspiańskiego sprzed ponad stu lat jest jedynie inspiracją i pretekstem. Współczesny będzie język i kostium, będzie dużo muzyki i śpiewu.

- Dość szybko zdecydowaliśmy, że porzucimy konwencję narodowego arcydramatu, bo dziś jest anachroniczny i nudny. Zostawiając ideę dramaturgiczną oryginału wypruliśmy tekst z tego, co w nim martwe. W tym sensie wyzwolimy się także od Wyspiańskiego. Bo kim miałby być dziś Konrad, samotny poeta i prorok? Kto miałby nim być we współczesnej Polsce?  Wtedy przyszła mi na myśl Magda Drab w tej roli, która napisze tekst dla siebie. Zapragnąłem, by właśnie to ona napisała nowy, całkowicie wywrócony do imentu tekst inspirowany dramatem Wyspiańskiego, w którym akcja toczyć się będzie w jakimś polskim M-3 z kuchnią, kibelkiem i balkonikiem. Właśnie w takiej przestrzeni pewnej aktorskiej trupie zamarzy się robienie prawdziwie narodowej sceny - objaśnia realizacyjne założenia reżyser legnickich „Wyzwoleń” Piotr Cieplak.

Więcej o tym, ile jest „Wyzwolenia” Wyspiańskiego w „Wyzwoleniach” duetu Magda Drab – Piotr Cieplak napisałem TUTAJ. Także we wtorek 12 marca, ale na trzy godziny przed audycją w studiu Radia Wrocław Kultura, legniccy dziennikarze obejrzą fragmenty przedstawienia i będą mieli okazję do przedpremierowej rozmowy z duetem jego twórców.

Radiowej audycji można posłuchać (i obejrzeć uczestników rozmowy) w Internecie: https://www.radiowroclawkultura.pl

Grzegorz Żurawiński