Z grona 30 osób, które zgłosiły się w Legnicy do przesłuchań 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, jury wyłoniło najlepszych. Będą reprezentować Legnicę, ale też Głogów i Wrocław (gdzie żadna placówka nie organizuje OKR) podczas eliminacji rejonowych. Wygrała Marta Sobiechowska z II LO. Kto jeszcze przykuł uwagę jurorów? Pisze Piotr Kanikowski.


W turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zajęła Marta Sobiechowska z II LO w Legnicy (na zdjęciu) , drugie Dawid Tarnowski z I LO w Legnicy a trzecie Przemysław Lipa z V LO w Legnicy. Jury przyznało też dwa wyróżnienia dla Natana Gołuch z V LO w Legnicy i dla Kamili Cichockiej z II LO w Legnicy. Cała piątka dostała kwalifikacje do etapu rejonowego. Wyróżnienia – ale bez kwalifikacji – otrzymali ponadto Marta Klimczak z V LO w Legnicy, Karolina Pańkowska z Klubu Gońca Teatralnego i Aleksandra Święs z V LO w Legnicy.

W turnieju „wywiedzione ze słowa” na wyróżnienie wraz z kwalifikacją do eliminacji rejonowych zasłużyła – zdaniem jury – Nikola Tomków z Młodzieżowego Centrum Kultury w Legnicy.

Zwycięzcą turnieju poezji śpiewanej została Wiktoria Tur z II LO w Legnicy. Do eliminacji rejonowych zakwalifikowano oprócz niej trzy uczestniczki, które zdobyły wyróżnienia: Julię Młynarczyk z II LO w Legnicy, Dominikę Pawłowską ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej Śpiewu i Mowy oraz Monikę Workun z Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy. Wyróżnienia bez kwalifikacji otrzymali Miłosz Jaskórzyński z II LO w Legnicy i Nikola Ginda z II LO w Legnicy.

Eliminacje rejonowe odbędą się dnia 6 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Art Cafe Modjeska w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przeprowadził też eliminacje rejonowe 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Głogowa i Wrocławia. Nagroda w turnieju recytatorskim powędrowała do Zdzisława Rypniewskiego z LO nr 5 we Wrocławiu. Wyróżnienia dostały Wiktoria Kordacka i Maria Ryfiak z Klubu Garnizonowego w Głogowie. W turnieju „wywiedzione ze słowa” nagród i wyróżnień nie przyznano. Cała trójka otrzymała kwalifikacje do eliminacji wojewódzkich.

Werdykty wydało jury w składzie: Aleksandra Listwan – aktorka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Joanna Rostkowska- instruktorka teatralna w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy oraz Edyta Pietruszka- instruktorka teatralna z Wrocławia.

(Piotr Kanikowski, „Werdykt 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego”, http://24legnica.pl, 11.03.2019)