– Poszukuję innowacji i czegoś, co mnie zaskoczy. Ten konkurs potrzebuje nowych utworów i aranżacji, odejścia od powtarzanego po wielekroć repertuaru – mówi Edyta Pietruszka, jurorka eliminacji miejskich 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Pisze Katarzyna Gudzyk.


Trzydziestu interpretatorów walczyło w Legnicy o kwalifikację do dalszych etapów konkursu recytatorskiego. Najlepsi legniczanie uzyskali prawo udziału w eliminacjach rejonowych, natomiast uczestnicy z Głogowa i Wrocławia w części wojewódzkiej.

– Przeważa repertuar współczesny. Jak zawsze w takich konkursach pojawiły się teksty Herberta, Mrożka, a w turnieju poezji śpiewanej Agnieszki Osieckiej. Widzę jednak, że uczestnicy poszukują też czegoś mniej klasycznego. W tym roku to na przykład fragmenty prozy Doroty Masłowskiej czy Sylwii Chutnik – wyjaśnia Joanna Rostkowska, instruktorka teatralna i pedagog teatru.

Jurorzy przyznają, że powtarzalność repertuaru bywa nużąca, dlatego warto wybierać się na konkurs z czymś oryginalnym. Jak mówi Edyta Pietruszka, instruktorka teatralna z Wrocławia, to zawsze kilka dodatkowych punktów na starcie.

- Chcę czegoś więcej niż konkursu karaoke. Poezja śpiewana to nie tylko Osiecka i podkład z nośnika – podkreśla Pietruszka. – Na szczęście świadomość uczestników konkursu rośnie. Na przykład bardzo ciekawa jestem występu dziewczyny, która zdecydowała się robić monodram w oparciu o teksty Nosowskiej z książki „A ja żem jej powiedziała”.

W turnieju poezji śpiewanej też były wyjątki od Osieckiej. Julia Młynarczyk z Legnicy zaśpiewała „Kabaret”, utwór znany z musicalu z Lizą Minnelli, oraz „Rebekę” z repertuaru Ewy Demarczyk. – Myślałam o tych utworach od dłuższego czasu. Zawsze chciałam je wykonać, a ponieważ są tak mocno aktorskie, konkurs wydawał się idealną okazją – mówi Julia Młynarczyk, uczennica II LO w Legnicy.

W eliminacjach miejskich turnieju recytatorskiego jury w składzie Aleksandra Listwan, aktorka Teatru Modrzejewskiej, Joanna Rostkowska i Edyta Pietruszka pierwsze miejsce przyznało Marcie Sobiechowskiej. Drugi był Dawid Tarnowski, a trzeci Przemysław Lipa. Wyróżnienia trafiły do Natana Gołucha i Kamili Cichockiej. W turnieju „wywiedzione ze słowa” wyróżniono Nikolę Tomków, natomiast w turnieju poezji śpiewanej najlepsza była Wiktoria Tur, a wyróżniono Julię Młynarczyk, Dominikę Pawłowską i Monikę Workun.

W eliminacjach rejonowych nagrodę zdobył Zdzisław Rypniewski z Wrocławia, a wyróżniono Wiktorię Kordacką i Marię Ryfiak z Głogowa. Ta trójka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

(Katarzyna Gudzyk, „Jury nie chce Osieckiej i karaoke”, https://kulturalia.lca.pl, 10.03.2019)