Od czwartku do niedzieli trwa w Instytucie Grotowskiego przegląd spektakli nagrodzonych w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF". Laureata głównej nagrody monodram Magdy Drab zobaczyć można w niedzielę 10 marca, na zakończenie przeglądu. Pisze Magda Piekarska.


„Stworzyliśmy ten konkurs z pełnym przekonaniem, że jest offowi potrzebny” – pisze Katarzyna Knychalska z Fundacji Teatr Nie-Taki, inicjatorka konkursu i jurorka (obok niej oceniali spektakle Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Dariusz Kosiński i Piotr Olkusz). Bo choć wprawdzie w Polsce nie brakuje festiwali teatru niezależnego, to wciąż brakowało narzędzia, które pozwoliłoby na całościowy ogląd jego sytuacji, na diagnozę wskazującą miejsce, jakie zajmuje w polskiej kulturze.

Do konkursu zgłoszono 224 spektakle. Główną nagrodę zdobyła Magda Drab, nominowana w tym roku do przyznawanej przez naszą redakcję Nagrody WARTO aktorka, dramaturżka i reżyserka, związana na co dzień z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jury doceniło jej monodram zatytułowany „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”, zrealizowany w łódzkim Teatrze Zamiast. Przedstawienie, dla którego inspiracją były życie i twórczość naiwnej malarki Marii Wnęk, będzie można zobaczyć w niedzielę, na zakończenie przeglądu – pokaz rozpocznie się o godz. 19 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze w Rynku).

Oprócz „Curki” jury przyznało pięć równorzędnych nagród dla spektakli „Baby” Fundacji Szafa Gra, „Ghost Dance” Teatru Brama, „Gwoli jakiejś tajemnicy” Teatru Tetraedr, „Matryca [Prześwit]” Pawła Grali i „MY/WY” Krakowskiego Teatru Tańca. Wszystkie będzie można zobaczyć w najbliższych dniach w Instytucie – pokazy zaplanowano w głównej siedzibie w Rynku oraz w Studio na Grobli.

(…)
Całość jest TUTAJ!


(Magda Piekarska, „Najlepsze offy na przeglądzie spektakli w Instytucie Grotowskiego”, http://wroclaw.wyborcza.pl, 8.03.2019)