Odświeżona wersja dramatu „Sami”, którym legnicki duet aktorów, dramatopisarzy i reżyserów Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) jedenaście lat temu debiutował w tej potrójnej roli, trafi na scenę gorzowskiego Teatru Osterwy. Premiera (w niedzielę 31 marca) uświetni miejscową uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.


Pierwsze próby, które rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, reżyserski duet ma już za sobą. – Spotykaliśmy się kilka razy w miesiącu. Zakończyliśmy fazę prób czytanych i opisy sytuacyjne. Na ostro ruszymy z początkiem marca – poinformował Paweł Wolak.

Prapremiera komediodramatu „Sami” miała miejsce w lutym 2008 roku na legnickiej Scenie Gadzickiego. Autorzy i reżyserzy sztuki objęli w nim także kluczowe role. Jeszcze w tym samym roku sztuka przyniosła legnickiemu teatrowi Grand Prix 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie, a twórcy odebrali nagrody za tekst, reżyserię i role aktorskie w spektaklu.

Młode małżeństwo po traumie związanej z utratą nienarodzonego dziecka przeżywa kryzys. Główni bohaterowie lekarstwa na życiową odmianę i szansy na nowe otwarcie w swoim związku szukają w przeprowadzce z miejskiej dżungli do wiejskiej głuszy – ona z obawą i sceptycyzmem, on z naiwną wiarą mieszczucha rzuconego na łono przyrody. Wyobrażenia ścierają się z realiami, idealizm z prozą życia.

To ponad godzina dobrej, odprężającej rozrywki. To także trafna obserwacja, przynosząca widzowi nieprzeintelektualizowaną, ale pożyteczną refleksję. To przede wszystkim jednak dowód, że w teatrze „śmieszne” nie zawsze musi równać się „banalne” albo „słabe artystycznie” - zauważyła Katarzyna Knychalska w Dzienniku Teatralnym.

Od tego debiutu minęło 11 lat. Dziś w dorobku legnickiego duetu PiK jest już sześć autorsko wyreżyserowanych dramatów, a ich sztuki (z powodzeniem i długą listą nagród) wystawiały teatry w Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Krakowie.

Po latach duet PiK postanowił powrócić do swojego debiutanckiego dramatu. Na scenie Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął próby do odświeżonej wersji „Samych” w nowej obsadzie, powierzając napisane dla siebie role Kasi i Pawła duetowi Marzena Wieczorek – Ernest Nita (aktor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze grać będzie gościnnie w tym spektaklu). Nowa będzie także scenografia (Bohdan Cieślak), jak i oprawa muzyczna przedstawienia (Dominik Strycharski).

- Ostatnie zrealizowane przez nas sztuki opowiadały o ciemnej stronie ludzkiej natury. Chcemy powrócić do tekstu, który nam i widzom da trochę oddechu i uśmiechu. Lata, jakie minęły od prapremiery, zmieniły nasze myślenie zarówno o tekście, jak i postaciach dramatu. My się zmieniliśmy, świat wokół nas się zmienił. Nowe pomysły związane są również z faktem, że tym razem na przedstawiane sytuacje popatrzymy już nie ze sceny, ale z zewnątrz – objaśniał motywy powrotu do „Samych” Paweł Wolak, który wraz z Katarzyną Dworak reżyseruje dramat na gorzowskiej scenie.

Grzegorz Żurawiński