Krytyk teatralny Tomasz Domagała na swoim blogu podsumował to, co najlepsze w polskim teatrze minionego roku. - Po obejrzeniu w całej Polsce prawie 200 przedstawień przyznaję, że większość z nich po prostu mi się podobała. Może nie w całości, ale zawsze mogłem tam coś dla siebie znaleźć. Swoje podsumowanie przygotowałem w formule "najlepszy, najlepsza, najlepsze" – objaśnia dostrzegając dwa legnickie akcenty w swoim zestawieniu.


W kategorii „najlepsza aktorka”: Joanna Gonschorek ("Matka Courage krzyczy", reż. Grzegorz Grecas, Teatr Układ Formalny, "Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności", reż. Marcin Liber, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy) za to, że spełniła się przepowiednia grającego z nią w "Matce" Pawła Palcata: mówi on nam, widzom spektaklu, że już nigdy Jej nie zapomnimy. Ma rację, do tej pory pamiętam jej skupioną twarz, pełną lęku o dzieci, o przyszłość, o życie. W Legnicy gra śmierć, która dla niepoznaki przebiera się za pracującą w hotelu kobietę. Wydaje się nieistotna, niczym przypadkowy świadek codziennych zdarzeń, ale po wyjściu z teatru znów nie można się od niej uwolnić, tym razem powraca jej beznamiętne, zimne spojrzenie. Na jego wspomnienie przechodzi dreszcz.

Wyróżnione w tej samej kategorii zostały: Sandra Korzeniak, Krystyna Janda, Izabela Wierzbicka, Katarzyna Herman, Oksana Czerkaszyna oraz wspólnie Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska i Martyna Krzysztofik.

Wśród wskazanych w kategorii „najlepszy tekst/adaptacja/dramaturgia” znalazła się Małgorzata Sikorska-Miszczuk, autorka scenariusza legnickiego spektaklu „Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności” wyreżyserowanego przez Marcina Libera (premiera 11 listopada 2018 r.).

Całość zestawienia jest TUTAJ!

(Tomasz Domagała, „Najlepszy, najlepsza, najlepsze 2018",  http://domagalasiekultury.pl, 2.01.2019)