„Walizka”, „Porwać się na życie”, Krzywy domek” oraz „Dzielni chłopcy” to cztery dramaty teatralne zrealizowane techniką filmową w ramach Teatroteki Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych , które 8 i 9 grudnia wyświetlone zostaną na ekranie legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Wybrane tytuły łączy związek ich twórców z legnicką sceną. Projekcie są kontynuacją cyklu Modrzejewska – Dom Otwarty, który wystartował w maju 2016 roku.


Dramatopisarze: Małgorzata Sikorska- Miszczuk („Walizka”), Magda Drab („Dzielni chłopcy”) i Robert Urbański („Porwać się na życie”), reżyserzy: Anna Wieczur-Bluszcz („Krzywy domek”) i Wawrzyniec Kostrzewski („Walizka”) to twórcy znani już ze spektakli zrealizowanych w legnickim teatrze. Cztery sfilmowane dramaty zrealizowane w formule właściwej dla teatru telewizji zaprezentowane zostaną na ekranie Sceny Gadzickiego w ramach legnickiego cyklu Modrzejewska – Dom Otwarty. Będzie to także okazja, by zobaczyć szerokie grono znakomitych polskich aktorów teatralnych i filmowych.

Teatroteka to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideą przedsięwzięcia jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. To również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić. Od 2017 roku projektowi, w ramach którego zrealizowano już 45 przedstawień, towarzyszy festiwal Teatroteka FEST, który przedstawia spektakle Teatroteki szerokiej widowni i nagradza ich twórców.

Modrzejewska – Dom Otwarty projekcje z dorobku Teatroteki, Scena Gadzickiego

8 grudnia, godz.17.00
Małgorzata Sikorska-Miszczuk, „Walizka”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski (2013)
, występują: Adam Ferency, Halina Łabonarska, Krzysztof Globisz, Marta Król, Łukasz Lewandowski – spektakl zdobył Grand Prix i trzy nagrody indywidualne na XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie 2015 oraz Grand Prix, nagrodę za zdjęcia, scenografię i drugoplanową rolę męską oraz Nagrodę Krytyków i Dziennikarzy na festiwalu Teatroteka Fest 2017.

  • Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia, sytuacje, pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże, różne etapy nieporadnej drogi ku odkryciu samego siebie. Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Fransua, realne lub nierealne, stworzą swoistą mapę mentalną, utkaną z wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej pamiątki po nim. Dramat stawia pytanie o społeczną pielęgnację pamięci o Zagładzie. Jest jak pytanie, postawione każdemu, kto bezpiecznie i bezrefleksyjnie chowa je do ciemnego archiwum.


8 grudnia, godz. 18.30
Robert Urbański, „Porwać się na życie”, reż. Michał Szcześniak (2017)
, występują: Agata Kulesza, Andrzej Mastalerz, Tomasz Sapryk, Iza Kuna, Andrzej Konopka – spektakl zdobył nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny, reżyserię, muzykę, scenografię i pierwszoplanową rolę męską, a także Nagrodę Krytyków i Dziennikarzy na festiwalu Teatroteka Fest 2018.

  • Liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety. Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla Teatroteki.


UWAGA: bezpośrednio po projekcji spotkanie z reżyserem Michałem Szcześniakiem i autorem sztuki Robertem Urbańskim.

9 grudnia, godz. 17.00
Anna Wakulik, „Krzywy domek”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (2016)
, występują: Joanna Jeżewska, Katarzyna Zawadzka, Barbara Wypych, Mariusz Bonaszewski, Tomasz Ziętek, Maria Maj, Krystyna Tkacz – spektakl zdobył nagrodę za reżyserię, zdjęcia, scenografię i pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalu Teatroteka Fest 2017.

  • Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami. Spektakl jest wyjątkowy od strony formalnej: zrealizowany został w jednym, ponad siedemdziesięciominutowym ujęciu.


9 grudnia, godz. 18.30
Magda Drab, „Dzielni chłopcy”, reż. Szymon Waćkowski (2017), występują: Dobromir Dymecki, Tomasz Schuchardt, Paulina Gałązka, Piotr Ligienza, Mateusz Więcławek, Małgorzata Zawadzka, Katarzyna Gniewkowska, Oriana Soika, Michał Czernecki, Tomasz Kocuj, Radomir Respondek, Jan Jurkowski, Adam Biedrzycki, Łukasz Borkowski, Anna Siek – spektakl zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu Teatroteka Fest 2018.

  • Sztuka o środowisku polskich kibiców piłki nożnej napisana przez młodą legnicką aktorkę w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej powstaniu wspomogli autorkę autentyczni kibice kilku piłkarskich klubów. W wyniku wielu rozmów pozwalających autorce poznać osobiste historie bohaterów, ich motywacje i wyznawaną hierarchię wartości, powstał ciekawy, nie pozbawiony ironii, ale pisany z życzliwością, portret zbiorowy środowiska, niejednoznaczny i daleki od obiegowych ocen i stereotypów. We wrześniu 2018 r. dramat zrealizowany został w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy i wszedł do repertuaru tej sceny.


Bilety na spektakle Teatroteki: 15 zł za dwa spektakle, 10 zł za jeden spektakl.

 

  • Legnicki cykl Modrzejewska – Dom Otwarty wystartował w maju 2016 r. wraz z „Misterium buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka. Początkowo prezentowano w nim wyłącznie spektakle teatralne. Kolejno były to: „Remus” gdańskiego Teatru Miniatura w reżyserii Remigiusza Brzyka, „Intro” Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska w reżyserii Leszek Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej, „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego w monodramie Janusza Gajosa oraz w marcu 2017 r. „Bachantki” wg Eurypidesa łódzkiego Teatru Chorea. We wrześniu 2017 r., spotkaniem z Jackiem Hajdukiem, autorem przekładu wierszy greckiego poety Konstandinosa Kawafisa,  zainaugurowano literacką część tego cyklu, która realizowana jest przy wsparciu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. W listopadzie tego samego roku ukraińską poezję XX wieku prezentował w Legnicy jej tłumacz i badacz Adam Pomorski. Dwudniowa "Teatroteka po legnicku" to kolejna odsłona cyklu.


Grzegorz Żurawiński