We wtorek 9 października o godz. 20.20 TVP Kultura rozpocznie od zapowiedzi spektaklu i rozmowy z reżyserem Jackiem Głombem. Dziesięć minut później rozpocznie się bezpośrednia transmisja przedstawienia ze Sceny Gadzickiego, na której zasiądzie także publiczność. Osiem godzin wcześniej główne postaci dla tej teatralno-telewizyjnej realizacji opowiedziały o tym ogromnym i skomplikowanym przedsięwzięciu dziennikarzom lokalnych mediów.


Od poniedziałkowego poranka w przygotowaniach do transmisji bierze udział dziewięć kamer, dwa wozy transmisyjne z satelitarnym systemem nadawczym oraz 36.osobowa ekipa telewizyjnych realizatorów i techników wspierana przez (niewiele mniej licznych) ludzi legnickiego teatru. Drugi dzień z rzędu próby kamerowe z udziałem aktorów oraz wszystkich zaangażowanych w techniczną stronę tej realizacji trwają po wiele godzin.

Dziennikarzom uchylono rąbka tajemnicy o kuchni telewizyjnej realizacji przedstawienia teatralnego. Pokazano jedną ze scen spektaklu, w której Jerzyk (Mateusz Krzyk) recytuje fragment „Małego katechizmu Lutra”, za co od rodziców: Pana Naczelnika (Bogdan Grzeszczak) i Pani Naczelnikowej (Gabriela Fabian) otrzymuje w nagrodę „rybaka” (5 zł). Chwilę później na scenie pojawi się przemarźnięty Pan Trąba (Zbigniew Waleryś), by natychmiast skierować się do stołu Pani Naczelnikowej z nalewkami. Zwłaszcza z doskonałą – jak zaznacza - pieprzóweczką, którą częstuje go (jak zwykle) gospodyni domu…

Wojciech Majcherek, redaktor teatru w TVP Kultura: - Ogromnie się cieszę, że po 13 latach wracamy do Legnicy i Teatru Modrzejewskiej, bo właśnie tutaj, we wrześniu 2005 roku, bezpośrednią transmisją ze spektaklu „Made in Poland” rozpoczynaliśmy naszą działalność polegającą na udostępnianiu telewidzom przedstawień teatralnych live z polskich teatrów. W ciągu tych 13 lat jest to już nasza 82 produkcja tego typu. Dziś wieczorem będzie to wielkie święto legnickiego teatru i kilkudziesięciu tysięcy widzów naszego tematycznego kanału.

Jacek Dybowski, realizator wizji: - Bezpośredni przekaz przedstawienia teatralnego to jedna z najtrudniejszych form telewizyjnych. To bardzo ciężka praca, by z powodzeniem i z zachowaniem najważniejszych elementów spektaklu teatralnego przenieść go na ekrany telewizorów.

Jacek Głomb, reżyser spektaklu: - Realizacja telewizyjna to wielka przygoda. „Zabijanie Gomułki” to dla nas bardzo ważny spektakl. Zarówno w sensie artystycznym, jak i społecznie ważnej treści, jaką niesie ze sobą. Ci którzy oglądali nasze przedstawienie zauważą zapewne, że musieliśmy podporządkować się wymogom realizacji telewizyjnej, co widać głównie w pewnych zmianach w warstwie scenograficznej spowodowanej obecnością kamer i techniką telewizyjnego przekazu. Dla widzów, którzy zasiądą wieczorem na widowni przedstawienia obecność kamer także będzie przygodą i nowym doświadczeniem. Dla dwóch aktorów: Zbigniewa Walerysia i Roberta Gulaczyka dzisiejszy spektakl będzie już 113., w którym grają swoje role. Dla nas to trzecia transmisja legnickiego spektaklu „na żywo” i dziewiąta realizacja telewizyjna w historii naszej sceny. Żaden inny teatr w Polsce nie zaistniał w takim wymiarze w Teatrze Telewizji.

 

  • Teatr Modrzejewskiej w Legnicy w TVP Kultura. „Zabijanie Gomułki”. Adaptacja: Robert Urbański, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartosz Straburzyński. Grają: Ewa Galusińska, Gabriela Fabian, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Mateusz Krzyk, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Paweł Palcat, Zbigniew Waleryś oraz Grzegorz Wojdon. Legnicka premiera teatralna: 3 listopada 2013 na Scenie Gadzickiego. Premiera live na antenie TVP Kultura 9 października 2018 r.


Grzegorz Żurawiński