Najprawdopodobniej już w październiku swoją premierę będzie miał film „Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież” w reżyserii Pawła Różyckiego zrealizowany przez pilską telewizję Asta. Legnicki aktor gra w nim główną postać opowiadanej historii, jaką był porucznik Włodzimierz Kowalski – dowódca powstańców, którzy w dniach 7-8 stycznia 1919 r. w wyniku krwawej bitwy zmusili Prusaków do wycofania się z Chodzieży.


Będzie to sfilmowany w formie fabularyzowanego dokumentu epizod Powstania Wielkopolskiego. Z uwagi na porę roku, w której rozegrały się wydarzenia zdjęcia realizowano zimą br. i zakończono je pod koniec lutego. Reżyserem obrazu jest Paweł Różycki. Część ekipy filmowej to pracownicy pilskiej telewizji Asta, ale nad filmem pracowały również osoby z zewnątrz, w tym dwóch absolwentów i student łódzkiej szkoły filmowej. Sceny były kręcone nie tylko w Chodzieży, ale także m.in. w skansenie w Osieku, w Pile i w Skrzatuszu.

- Piła to miasto, w którym chodziłem do liceum i w którym rozpoczęła się moja przygoda z aktorstwem – tak objaśnia związki z tą produkcją i ekipą filmową lokalnej telewizji Robert Gulaczyk, aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, który wcześniej zagrał tytułową postać w nominowanym do Oscara pełnometrażowym filmie animowanym „Twój Vincent”.

Oprócz legnickiego aktora, który gra główną postać opowiadanej historii, w filmie wystąpili także aktorzy lokalnych teatrów: Teatru 44 i Teatru „Próbownia”. Oczekujący premiery film nakręcony przez TV Asta, która swoje programy emituje w Pile, Złotowie, Ujściu, Wałczu, Czarnkowie, Chodzieży, Krajence oraz w Mirosławcu i dociera do ponad 60 tys. osób, dofinansowany został ze środków samorządowych.

Bitwa o Chodzież (7–8 stycznia 1919) bitwa polsko-niemiecka stoczona w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Nazajutrz po wkroczeniu do miasteczka nad Notecią oddziału powstańców wielkopolskich zostało ono zaatakowane przez Niemców. Polacy zdołali utrzymać Chodzież, tracąc w zaciętych walkach 24 poległych i 62 rannych. Straty niemieckie, oprócz sprzętu wojskowego, wyniosły 672 zabitych i wielu rannych. Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedyną tak dużą, a co więcej udaną insurekcją w naszej historii - doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Grzegorz Żurawiński