Legnicki teatr rozpocznie artystyczny sezon 2018/2019 w niedzielę 9 września premierą. Na afisz i do repertuaru trafią „Dzielni chłopcy” w autorskiej reżyserii Magdy Drab. Wrześniowy repertuar uzupełnią „Hamlet, książę Danii” w realizacji duetu Krzysztof Kopka-Jacek Głomb oraz „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby” w reżyserii Łukasza Czuja, a także koncert z cyklu „Bardowie Wolności”.


W legnickim teatrze dobiega końca przerwa sezonowa. Trwa jednak seria remontów, w tym naprawa dachu i wymiana instalacji centralnego ogrzewania w całym obiekcje w legnickim Rynku. W poniedziałek 27 sierpnia wznowione zostaną przedpremierowe próby do „Dzielnych chłopców”, pierwszej premiery sezonu 2018/2019, jaką będzie opowieść o środowisku kibiców piłki nożnej.

Po opublikowaniu tekstu tej sztuki w kwietniu 2016 w miesięczniku Dialog redaktor naczelny pisma Jacek Sieradzki, biorąc udział w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr podsumowującej sezon teatralny 2015/2016, wskazał na Magdalenę Drab i „Dzielnych chłopców” w kategorii najciekawszy „debiut w druku aktorki i autorki”. Sztuką zainteresowała się Teatroteka, co w rezultacie przyniosło także jej wersję filmową zrealizowaną w formule teatru telewizji.

Na legnicką Scenę Gadzickiego dramat trafi w nowej wersji. Autorka zrezygnowała bowiem z konstrukcji odwołującej się do biblijnych przykazań, czego wyrazem jest także skrócenie i uproszczenie tytułu sztuki. – Nadal chcę zrozumieć emocje, które sprawiają, że kibicowanie swojej drużynie jest jak religia. Pełne patosu, grupowej solidarności, ale też skierowanej na zewnątrz agresji. Spektakl zrealizuję w konwencji widowiska sportowego, którego bohaterami będą kibice – objaśnia autorka i reżyserka Magda Drab, która wcieli się także w kilka postaci dramatu.

Wrześniowy repertuar uzupełnią  przedstawienia, które do legnickiego repertuaru weszły w minionym sezonie. Na Scenie na Nowym Świecie będzie to, wznowiony w maju br. po dziewięcioletniej przerwie i siedemnaście lat po premierze, „Hamlet, książę Danii” w reżyserii Krzysztofa Kopki i inscenizacji Jacka Głomba w odnowionej obsadzie i z czwartym aktorem w roli tytułowej (Albert Pyśk) w historii tej realizacji.

Kopka z Głombem zrealizowali „Hamleta, księcia Danii” w konwencji thrillera. Nie odzierając tytułowego bohatera z egzystencjonalnych rozterek, pokazują go w działaniu. Po przycięciu szekspirowskich monologów i innych skrótach spektakl ma wartkie tempo, dodatkowo podkręcone nerwową, sugestywną muzyką Kormoranów. Oszałamia warstwa wizualna: pirotechniczne sztuczki, elementy pantomimy, taniec, szeremierka, statyści; inscenizacyjny rozmach porównywalny może tylko z rozbuchaniem niektórych plenerowych widowisk Modrzejewskiej – pisał o tej realizacji Piotr Kanikowski w portalu 24legnica.pl.

Na Scenę Gadzickiego powróci także legnicko-gliwicka koprodukcja z udziałem aktorów obu scen jakim jest wyreżyserowana przez specjalistę od teatru muzycznego Łukasza Czuja „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby” surrealistyczna biesiada teatralna dla dorosłych wywiedziona z tekstów Bohumila Hrabala i Jarosława Haška z muzyką na żywo i songami. Efektem jest zwariowana opowieść sklejona z anegdot podszyta absurdem i ironią z charakterystycznym dla czeskich pisarzy jędrnym humorem połączonym z liryczną nutą smutku. Jej bohaterów poznajemy w trakcie obficie podlewanego piwem i wódką wieczoru agitacyjnego karykaturalnej Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa), który szybko przeradza się w alkoholowo-erotyczną orgietkę, bo przecież "żyjesz tylko raz, na więcej nie masz szans". Całość utrzymana jest w psychodelicznej atmosferze trochę ze stypy, trochę z wesela, w aurze politycznych sporów, szemranych interesów, a także miłosnych intryg.

„Lekcja tańca…” to kolejny dowód na to, że gdyby Czesi nie istnieli, Polakom należałoby ich wymyślić. Po co? Ano po to, żebyśmy mogli z siebie się pośmiać, udając, że pokpiwamy z Czechów. Żeby gogolowskie: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” miało dla nas gorzki posmak, lecz żeby był to gorzki posmak czeskiego piwa – zauważył Henryk Mazurkiewicz w portalu Teatralny.pl.

Wrześniowy repertuar w piątek 21 uzupełni trzeci legnicki koncert z cyklu „Bardowie Wolności”. Po występach Mariusza Lubomskiego i Piotra Bukartyka na Scenie Gadzickiego z koncertem  „Uwaga, uwaga, tu Obywatelka!” wystąpi Karolina Micuła, artystka-aktywistka, laureatka Tukana Publiczności oraz Nagrody Specjalnej ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki w ramach 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2017), a także honorowej nagrody WARTO Gazety Wyborczej Wrocław (2018). Jej głos wybrzmiewał nie tylko na koncertach, ale także na manifestacjach w Warszawie, Wrocławiu i  Rzeszowie. Podczas legnickiego koncertu usłyszymy piosenki twórców lat 80' i 90' ub. wieku, którzy nie bali się poruszać w swojej muzyce kwestii społecznych i politycznych, w tym kompozycje Grzegorza Ciechowskiego i piosenki Kory z repertuaru zespołu Maanam , a także własne utwory artystki.

Grzegorz Żurawiński