Legnicka aktorka, na co dzień związana z Teatrem Modrzejewskiej, dostała główną nagrodę w konkursie The Best OFF. Jury wyróżniło jej zrealizowany w offowym Teatrze Zamiast spektakl "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk". W Gazecie Wyborczej Wrocław pisze Magda Piekarska.


The Best OFF to kolejna inicjatywa podjęta przez Katarzynę Knychalską, redaktorkę pisma „Nietak!t” i portalu teatralny.pl na rzecz wzmocnienia pozycji offowego teatru w Polsce. Pierwszą był Festiwal Wrocławskich Teatrów Niezależnych ZWROT, którego pierwsza edycja odbyła się we wrześniu ubiegłego roku - przez trzy dni na siedmiu scenach można było obejrzeć piętnaście spektakli, zaprezentowanych przez działające w naszym mieście sceny offowe.

Kolejną jest właśnie The Best OFF, ogólnopolski konkurs, w którym wzięło udział kilkadziesiąt niezależnych scen z całego kraju. Nagrodą jest prezentacja zwycięskiego spektaklu na scenach teatrów, które podjęły współpracę z konkursem. W wypadku pierwszej edycji będzie go można zobaczyć w toruńskim teatrze im. Horzycy, legnickim Modrzejewskiej, katowickim Śląskim, gdańskiej Miniaturze i wrocławskim Instytucie Grotowskiego.

Jurorzy - oprócz Knychalskiej to reżyser Piotr Cieplak, aktor Teatru Ósmego Dnia Marcin Kęszycki oraz Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora do spraw programowych w Instytucie Teatralnym i Piotr Olkusz, redaktor miesięcznika „Dialog” - wybrali przedstawienie Magdy Drab spośród dwudziestu jeden, jakie zakwalifikowały się do finału. Oprócz „Curko Moja...” wyróżnili również „Baby” Fundacji Szafa Gra, „Ghost Dance” Teatru Brama, „Gwoli jakiejś tajemnicy” Teatru Tetraedr, „Matrycę (Prześwit 1/8)” Pawła Grali oraz „MY/WY” Krakowskiego Teatru Tańca - wszystkie dostaną rekomendacje do prezentacji na scenach teatrów publicznych.

- Zestaw finalistów był niezwykle mocny i różnorodny - podkreśla Katarzyna Knychalska. - Uznaliśmy jednak, że spektakl Magdy Drab to najbardziej dojrzałe, najpełniejsze i najlepiej zrealizowane przedstawienie w konkursie. Każdy jego element jest na mistrzowskim poziomie - od pomysłu, przez tekst, do zjawiskowej wręcz gry aktorskiej.

Magda Drab, absolwentka łódzkiej Filmówki, jest od czterech lat aktorką legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, jest też związana z łódzkim offowym Teatrem Zamiast. Aktorstwo jednak jej nie wystarcza - jest autorką kilku dramatów, za jeden z nich, tekst zatytułowany „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. „Curkę” wyróżniło także pierwszą nagrodą jury XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych. W próbach w Legnicy jest kolejny tekst Drab - „Dzielni chłopcy”, rzecz o polskich kibicach piłki nożnej.

Premiera spektaklu w reżyserii Drab jest zapowiedziana na 9 września. „Curka” ma już za sobą pokazy na legnickiej scenie. Bohaterka monodramu, Maria Wnęk, to polska malarka naiwna, a sam tekst został zainspirowany wystawą jej obrazów, które zaczęła malować jako czterdziestolatka. Wiele z nich zostało opatrzonych zapisami religijnych wizji, opisami krzywd i gorzkich żalów, skierowanych do Boga i niewdzięcznego świata.

Nagrody i wyróżnienia dla twórców zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia pierwszej edycji konkursu 22 września 2018.

(Magda Piekarska, „Magda Drab wygrała The Best OFF”, http://wroclaw.wyborcza.pl, 27.06.2018)