W Gdyni Paweł Wolak i Katarzyna Dworak – aktorzy, reżyserzy  dramaturdzy z Teatru Modrzejewskiej – zdobyli Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną za “Wierną watahę”. Kilkanaście godzin wcześniej w Ostrowie Wielkopolskim jury Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN przyznało dwie nagrody dla legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdaleny Drab – za osobowość artystyczną i za monodram “Curko moja ogłoś to”. To był weekend! Pisze Piotr Kanikowski.


Paweł Wolak i Katarzyna Dworak byli o włos od powtórzenia sukcesu Magdaleny Drab, która w ubiegłym roku zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za “Słabych. Ilustrowany banał teatralny”. Ich “Wierna wataha” znalazła się w ścisłym gronie finalistów, ostatecznie jednak jury wybrało sztukę “Wracaj” autorstwa Przemysława Pilarskiego. “Wierna wataha” otrzymała  Alternatywną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

W protokole jury podkreśliło, że tekst legnickiego duetu “wielopłaszczyznowo ukazuje wachlarz  ludzkich uczuć, wierzeń, zachowań”, jest “nasycony symboliką”, odwołuje się “zarówno do pomników kultury, ludowości a jednocześnie porusza wciąż aktualne dramaty wielu małych ojczyzn". ” Przedstawione w nim postaci są niejednoznaczne, co pozostawia szerokie pole interpretacyjne zarówno dla widza jak i reżysera. Spoiwem tajemniczego nastroju jest tu zrytmizowany tekst bazujący na powtórzeniach, które w efekcie prowadzą do jego umuzycznienia. Porwał nas ten świat i nie wypuszcza ze swych wilczych pazurów” – piszą jurorzy.

Magdalena Drab w tym samym czasie zawojowała odbywający się w Ostrowie Wielkopolskim Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych OFTeN. Jej autorski monodram “Curko moja ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” (zrealizowany w łódzkim Teatrze Zamiast ale włączony także do repertuaru Teatru Modrzejewskiej w Legnicy) zdobył I nagrodę za „brawurowe aktorstwo, czułość wobec bohaterki i umiejętność odnajdywania nieoczywistych i oryginalnych postaci”. Legniczanka otrzymała także nagrodę (1,5 tys. zł) jako osobowość artystyczna festiwalu „łącząca talent aktorski, dramaturgiczny i reżyserski”.

Oba nagrodzone spektakle są w repertuarze legnickiego teatru na maj i czerwiec. Gorąco polecamy!

(Piotr Kanikowski, „Nagrody dla M. Drab, P. Wolaka i K. Dworak”, http://24legnica.pl, 21.05.2018)