Kapituła Konkursu „Płytowy Debiut 2017 roku” zakończyła obrady. Znamy nazwy zespołów, które w piątek 11 maja wystąpią w legnickim Klubie „Spiżarnia”, podczas koncertu finałowego. W poszczególnych kategoriach zwyciężyły: Fox in the Box z Wrocławia, Cynamonowy Ogród z Legnicy i Syndrom z Zielonej Góry. W finale wystąpi także Patrycja Kamola z zespołem PatiKa oraz gościnnie Gabriel Fleszar. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.


Cynamonowy Ogród to trzech ludzi teatru z gitarami, do których dołączył ten czwarty wybijający rytmy na perkusji. Zaczęło się niezobowiązująco od improwizowanych występów w teatralnej kawiarni. Tak spotkali się ze sobą: Damian Kostecki (gitara basowa), Marcin Tokarski (perkusja), Łukasz Kozłowski (gitara rytmiczna i solowa) oraz muzykujący absolwent łódzkiej szkoły filmowej i aktor legnickiego teatru Albert Pyśk (wokal i gitara rytmiczna). Kilkanaście miesięcy później na kameralnej scenie Caffe Modjeska wystąpili już jako Cynamonowy Ogród.

W grudniu 2016 oraz w marcu 2017 roku zespół dwukrotnie zaprezentował się na teatralnej Scenie Gadzickiego podczas koncertów „Zegar – czarodziej czasu”. W kwietniu ub. roku Cynamonowy Ogród wziął udział w Muzycznej Bitwie Radia Wrocław. Już wtedy członkowie grupy byli zdecydowani i zdeterminowani, aby wydać swoją autorską płytę omijając profesjonalnych producentów i wydawców. Pomysł, by uzbierać na ten cel fundusze poprzez crowdfundingowy portal „Polak Potrafi” zrealizowali z powodzeniem. W efekcie na początku grudnia ub. roku w legnickim klubie muzycznym Spiżarnia odbył się koncert promujący płytę „Grafonomalie”, na której znalazło się dziewięć autorskich utworów zespołu.

Ich muzyka to nieco eklektyczne dzieło zespołowe zrodzone z indywidualnych pomysłów, bowiem każdy z członków tej legnickiej formacji inspiracji szuka w odrębnych gatunkach muzyki. Całość dociera się w trakcie prób, które – z reguły – odbywają się w wolne od działalności artystycznej poniedziałki na poddaszu teatru, w królestwie scenicznych muzyków i akustyków. Autorem wszystkich tekstów piosenek zespołu jest Albert Pyśk.

Aby zagrać w piątkowym finale „Płytowego Debiutu 2017” Damian Kostecki powrócił do Legnicy z zarobkowej emigracji w Holandii. Przyda się legnickiej kapeli tym bardziej, że już 2 czerwca Cynamonowy Ogród zagra w koncercie „Nowa Muzyka – Nowy Świat”, który odbędzie się na teatralnej Scenie na Nowym Świecie (początek o godz. 18.00).

Grzegorz Żurawiński