Powstałe w ubiegłym roku Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny” w Legnicy postanowiło uczcić 454. rocznicę urodzin Williama Szekspira kostiumowym balem teatralnym, który ma być także promocją celów stowarzyszenia. Biletowany bal odbędzie się w sobotę 21 kwietnia. Początek o godz. 19.00.


Chociaż rocznica nie należy do okrągłych to dla legnickiego teatru dramaturg wszech czasów jest ważną postacią, a inscenizacje szekspirowskie od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stały się jednym z jego znaków firmowych. W latach 1995-2017 Robert Czechowski, Jacek Głomb, Krzysztof Kopka, Paweł Kamza i Lech Raczak wystawili kolejno siedem dramatów Szekspira: „Jak wam się podoba”, „Koriolan”, „Hamlet, książę Danii”, „Portowa opowieść”, „Otello”, Kochankowie z Werony”, „Makbet”. Legnickie spektakle dwukrotnie nagradzała Fundacja Theatrum Gedanense, jako najlepsze realizacje szekspirowskie w Polsce. Legniccy artyści przywozili także nagrody z Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, zaś sam Teatr Modrzejewskiej od lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Powstałe w jubileuszowym dla legnickiego teatru roku 2017 Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny” postanowiło skorzystać z kwietniowej rocznicy urodzin wielkiego stratforczyka, by kostiumowym balem przypomnieć o tym teatralnym dorobku, a przy okazji zamanifestować swoją obecność w legnickiej kulturze.

- Założycielami było kilkunastoosobowe grono znajomych, które miało podobne zainteresowania teatrem. Aktualnie tworzymy 40.osobową grupę ludzi w różnym wieku i rozlicznych profesji, której zasadniczym celem jest zachęcanie do odwiedzin teatru i promowanie jego dorobku. Po raz pierwszy publicznie pojawiliśmy się podczas listopadowych obchodów 40.lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy – mówi prezeska stowarzyszenia Barbara Maciejewska.

Członkowie stowarzyszenia wykupili znaczącą część biletów na zaplanowany na 24 marca spektakl Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak „Wierna wataha”, by bezpośrednio po nim zaprosić publiczność do teatralnej Caffe Modjeska na spotkanie z twórcami spektaklu i aktorami występującymi w przedstawieniu,  które poprowadzą Katarzyna Knychalska (konsultant programowy teatru i redaktorka czasopisma Nietak!T oraz portalu teatralny.pl) oraz Robert Urbański (kierownik literacki teatru). Trzy dni później zapowiedzieli swój udział w uroczystościach związanych z Międzynarodowym Dniem Teatru.

- Chcemy ruszyć także z akcją edukacyjną na rzecz teatru, by dotrzeć do mieszkańców, którzy w nim nigdy nie byli. W tym do osób wykluczonych z kultury lub zagrożonych takim wykluczeniem. W planach mamy m.in. stworzenie teatralnej sekcji seniora, bo w tej grupie wiekowej jest sporo bardzo uzdolnionych osób zainteresowanych aktywnością na scenie i wokół niej -  dodaje jedna z założycielek Stowarzyszenia „Teatr Niezbędnie Potrzebny” Maria Zajączkowska.

Powstałe kilka miesięcy temu stowarzyszenie jest drugim, które do statutowych celów wpisało wspieranie i promowanie działalności artystycznej legnickiego teatru. Od 2000 roku działa w Legnicy Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, które m.in. od 2005 roku corocznie funduje i przyznaje „Bombę sezonu”, nagrodę dla artystów, którzy rozsławiają legnicką scenę.

Kasa biletowa legnickiego teatru (tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) przyjmuje już rezerwacje miejsc na kwietniowy Bal Szekspirowski (bilet 150 zł od osoby). Chętni będą mogli skorzystać także z zasobów teatralnej wypożyczalni kostiumów.

Grzegorz Żurawiński