Zanim Teatr Modrzejewskiej ruszy w objazd miast i miasteczek z “Zabijaniem Gomułki” według Jerzego Pilcha, we wtorek 3 października o godz. 19 raz jeszcze pokaże ten spektakl legnickiej publiczności. Na ten wyjątkowy (zaraz wyjaśnimy dlaczego) wieczór, mamy jedno dwuosobowe zaproszenie - pisze i zachęca Piotr Kanikowski.


Wtorkowy wieczór będzie wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, to pięćdziesiąte wystawienie “Zabijania Gomułki” od premiery (jeśli liczyć prapremierową inscenizację zielonogórską z 2007 roku, także wyreżyserowaną przez Jacka Głomba, to już prawie setne! - przyp. @KT). Po drugie, spektakl grany dotąd na Scenie Gadzickiego po raz pierwszy zostanie przeniesiony na Scenę na Nowym Świecie. Po trzecie, zaraz potem cała scenografia zostanie zdemontowana, załadowana na ciężarówkę i przewieziona do Konina, pierwszego przystanku na tegorocznej marszrucie projektu “Teatr Polska”.

Przez cały październik zespół Modrzejewskiej będzie peregrynował z “Zabijaniem Gomułki” po Wielkopolsce, Lubuskiem i Dolnym Śląsku. Poza Koninem zawita do Krotoszyna, Gostynia, Nowej Soli, Dzierżoniowa, Żar, Brzegu Dolnego, Gryfowa Śląskiego i Chojnowa, czyli miejscowości, gdzie ludzie nie mieli dotąd okazji zobaczenia Zbigniewa Walerysia w genialnej roli Pana Trąby, planującego zamach na Władysława Gomułkę.

W zgodnej opinii krytyków, wyreżyserowane przez Jacka Głomba przedstawienie jest najlepszą sceniczną adaptacją prozy Jerzego Pilcha. Opowiada groteskową historię z wydanej 20 lat temu powieści “Tysiąc spokojnych miast”.

Rzecz dzieje się w latach sześćdziesiątych w luterskiej Wiśle, gdzie wśród pijackich biesiad i intelektualmych dysput rodzi się pomysł uwolnienia świata od któregoś z komunistycznych tyranów. Ponieważ Hitler i Stalin są już „passé”, a zabicie Mao Tse Tunga wymagałoby kosztownej wyprawy do Pekinu, wybór pada na I sekretarza KC Władysława Gomułkę. Uzbrojeni w chińską kuszę spiskowcy planują podróż do Warszawy, aby przeszyć go strzałą.

(Piotr Kanikowski, "“Zabijanie Gomułki” – po raz 50 na scenie. Trochę innej", http://24legnica.pl, 27.09.2017)