We wtorek 4 lipca w legnickim teatrze odbędą się pierwsze zajęcia w ramach wakacyjnych miniwarsztatów teatralnych adresowanych do młodzieży i dorosłych. Ich finałem będzie happeningowa akcja "Wylosuj sobie spektakl", którą zaplanowano na 21 lipca przy byłej Scenie na Piekarach.


- Celem warsztatów jest nie tylko przygotowanie finałowego happeningu, który przypomni mieszkańcom największego osiedla mieszkaniowego w Legnicy, że w latach 2004-2011 działała tam teatralna Scena na Piekarach. To także wakacyjna cześć programu związanego z tegorocznym jubileuszem 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w mieście, a przy okazji kolejna szansa na zarażenie uczestników zajęć bakcylem teatru. Będzie to także namiastka działań edukacyjnych, które wielokrotnie prowadziliśmy w Legnicy i na wyjeździe w ramach Lata w Teatrze - objaśnia koordynatorka "Wypożyczalni skrzydeł", teatralny pedagog Joanna Rostkowska.

Zajęcia warsztatowe dla młodzieży i dorosłych odbywać się będą w sali prób legnickiego teatru w trzech sesjach, zawsze w godz. 16.30-18.30. Pierwsze już we wtorek 4 lipca, kolejne 18 i 20 lipca. Ich zwieńczenie w piątek 21 lipca (początek o godz. 16.00), przygotowane podczas warsztatów,  stanowić będą animacje plastyczne i teatralne oraz akcja "Wylosuj sobie spektakl".  Finałowe przedsięwzięcie przypomni, że to właśnie na Scenie na Piekarach powstały tak głośne legnickie spektakle, jak: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Dziady" w reż. Lecha Raczaka, "III Furie" w reż. Marcina Libera, ale też "Wlotka.pl", "Fotografie", "Howie i Rookie Lee"czy "Mamatango".

- "Wypożyczalnia skrzydeł" także narodziła się przed laty na legnickich Piekarach, jako happening kończący jeden z sezonów zajęć prowadzonych w ramach Klubu Gońca Teatralnego. Będzie nam bardzo miło, gdy i tym razem przed byłą sceną teatralną pojawią się mieszkańcy osiedla, a w finałowym happeningu wezmą udział nie tylko uczestnicy warsztatów, ale też np. dzieci, do których dołączą ich rodzice - dodaje i zaprasza Joanna Rostkowska.

Grzegorz Żurawiński