We wtorek 13 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych we francuskim Annecy odbyła się światowa premiera filmu „Twój Vincent” („Loving Vincent”). Uczestniczył w niej legnicki aktor Robert Gulaczyk, bowiem filmowy Vincent van Gogh ma jego rysy twarzy. Legniczanin jest jedynym Polakiem w obsadzie tego niezwykłego filmu,który już dziś określany jest jako arcydzieło i faworyt do Oscara.
 
Twórcy filmu, który od razu stał się faworytem prestiżowego festiwalu (organizatorzy zaplanowali aż sześć projekcji, na wszystkie bilety sprzedano w kilka minut), ożywili płótna holenderskiego malarza. Pełną tajemnic biografię Vincenta van Gogha opowiadają poprzez 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych. To pierwszy od początku do końca namalowany film pełnometrażowy w historii. 
 
Ten jedyny w swoim rodzaju projekt wyprodukowały polska firma BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Films (obie mają na koncie łącznie 10 statuetek Oscara i 26 nominacji do tej nagrody). Pełna tajemnic biografia Vincenta van Gogha jest opowiedziana poprzez jego malarstwo. Forma artystyczna filmu różni się jednak od malarstwa. W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych.
 
"Loving Vincent" (tak swoje listy do brata podpisywał Vincent van Gogh) został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. Film przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.
 
Filmowy Vincent van Gogh ma twarz aktora legnickiego Teatru Modrzejwskiej Roberta Gulaczyka, który jest jedynym Polakiem w obsadzie filmu. Obok niego występują m.in. Jerome Flynn, znany z "Gry o tron", czy Aidan Turner, który występował m.in. w "Hobbicie" i serialu "Poldark".
 
Reżyserem filmu, którego scenariusz jest dziełem Doroty Kobieli (we współpracy z Jackiem Dehnelem), jest Hugh Welchman, zdobywca Oscara z 2008 roku za krótkometrażowy film animowany "Piotruś i wilk". Po premierze w Annecy "Twój Vincent" pokazywany będzie na całym świecie, m.in. w Rosji, Australii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Turcji. Polska premiera filmu odbędzie się 13 października br.
 
Grzegorz Żurawiński