W teatralnym holu Starego Ratusza oglądać można wystawę studenckich prac grafików Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarszej polskiej uczelni artystycznej. „Skłonności do ostrości”, bo taki jest tytuł ekspozycji, towarzyszą legnickiemu Satyrykonowi już po raz siódmy. Uroczyste otwarcie wystawy w sobotę 17 czerwca o godz. 17.00.
 
„Skłonności do ostrości” to coroczny pokaz, na którym prezentują się kolejne polskie uczelnie plastyczne, zainaugurowany w 2011 r. przez Pracownię Ilustracji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Zygmunta Januszewskiego (autora loga Satyrykonu i pomnika Filipa na legnickim deptaku ul. Najświętszej Marii Panny). Podczas Międzynarodowej Wystawy Satyrykon profesorowie kolejnych polskich akademii artystycznych pokazują prace swoich studentów, młodych grafików, komentujących rzeczywistość w sposób przewrotny, krytyczny, drapieżny.
 
Po młodych artystach-grafikach z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic, Poznania i Łodzi tym razem prezentują się wychowankowie ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Wszystkie prace zgromadzone na wystawie powstały w prowadzonej przez prof. Dariusza Vasinę Pracowni Rysunku Narracyjnego, która powstała w tym samym czasie, gdy wymyślono „Skłonności...”. W oczywisty sposób w prezentowanych na wystawie pracach dominuje zatem narracja, opowiadanie obrazem, snucie historii bogatych w szczegóły. Towarzyszy temu forma: komiks, ilustracja, story board czy concept art.  W sekwencjach ilustracji odnajdziemy różne dynamiki, nastroje i stylistyki – od klasycznego realistycznego rysunku po abstrakcyjne kompozycje. 
 
Anita Wincencjusz-Patyna: „Skłonności do ostrości” to prawdziwy fenomen artystyczny idealnie wpisujący się od 2011 r. w ramy legnickiego festiwalu rysunku satyrycznego. Jest to cykl prezentacji dokonań studentów polskich uczelni artystycznych z pracowni zajmujących się ilustracją, książką czy, szerzej rzecz ujmując, grafiką projektową, a miejscem wystaw prac zdolnej młodzieży jest od początku niezmiennie foyer Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Fantastyczną dokumentacją „Skłonności” są bez wątpienia publikacje towarzyszące kolejnym ekspozycjom. Mają one charakter katalogów wystaw, a stanowią w istocie atrakcyjne zbiorowe portfolia poszczególnych pracowni. Na satyrykonowy jubileuszowy rok 2017 przypadła siódma odsłona zamykająca pewien etap tych akademickich prezentacji.
 
„Krzywe zwierciadło to wróg łatwego piękna. Zaglądamy tam bez lęku” - pisał prof. Zygmunt Januszewski. „Tęsknię za studentem z szajbą” - dodawał Tomasz Broda od lat towarzyszący legnickiemu Satyrykonowi, zarówno jako uczestnik i laureat, jak i autor plakatów wydarzenia.
 
Satyrykon to jeden z najważniejszych na świecie konkursów satyrycznych dla rysowników, plakacistów, fotografików i innych twórców. Dość wspomnieć, że na tegoroczny konkurs Satyrykonu wpłynęło niemal 2,5 tys. prac, 670 autorów z 59 krajów świata! 
 
- Lubię Satyrykon za radosną atmosferę, za to, co prezentuje, ale też za to, że pamięta o twórcach, którzy już odeszli. Ja więc lubię to wydarzenie tak w ogóle! - mówi Artur Andrus, zapraszając wszystkich na tegoroczny Satyrykon (16-18 czerwca). Wyjątkowy, bo obchodzący 40. urodziny!
 
Nowinką tegorocznego Satyrykonu będzie trzydniowe przedsięwzięcie pod nazwą Funny Food. - Czyli wielkie żarcie, w wielkim żarcie. To Satyrykon podany na talerzu - uśmiecha się Justyna Teodorczyk, zastępca dyrektora Legnickiego Centrum Kultury. W Rynku stanie 20 food trucków, które stworzą miasteczko pełne jedzenia z różnych regionów świata oraz  scena, na której będzie się działo.
 
Wszystko, jak zwykle, rozpocznie się w plenerze, na scenie przy Filipie na ul. Najświętszej Marii Panny. Start w piątek 16 czerwca o godz. 17.00 od korowodu i wręczenia nagród laureatom międzynarodowego konkursu oraz odsłonięcia kolejnych tablic pamięci w satyrykonowej alei sławy. Tym razem poświęconych Maciejowi Zembatemu i Sławomirowi Mrożkowi.
 
Wystawę “Skłonności do ostrości” w teatralnym holu ogladać będzie można do końca tegorocznych wakacji.
 
Grzegorz Żurawiński