Teatr Modrzejewskiej zapakował na tira najbardziej spektakularne fragmenty scenografii ze swoich spektakli i jutro (6 czerwca) rusza w objazd Legnicy. Ciężarówka będzie zatrzymywać się przed centrami handlowymi, szpitalem, giełdą i w innych miejscach, gdzie gromadzą się ludzie. Dyrektor Jacek Głomb ma nadzieję, że ludzie, którzy rzadko bywają w teatrze, po obejrzeniu wystawy zapałają chęcią obejrzenia któregoś z przedstawień. Pisze Piotr Kanikowski.


Tir jest olbrzymi, mimo tego zmieściły się na niego tylko cztery eksponaty. Pierwszym jest gigantyczny bucior ze wystawionej w 2003 roku sztuki  Heleny Modrzejewskiej w reżyserii Janusza Chabiora “Titi Nunu i Klembolo, czyli bajka o dwóch liliowych chłopczykach i psie o sześciu nogach”. Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, obiecuje, że dzieci będą mogły do niego wejść, zrobić sobie zdjęcie i przez chwilę poczuć się jak Calineczka lub Guliwer w kraju olbrzymów.

Obok buta pod plandekę wpłynął statek wykorzystany przy „Axurze” z 1997 r. oraz ”Wschodach i Zachodach Miasta” w 2005 r.. Wturlał się też drewniany czołg napędzany – jak u Flinstonów – siłą nóg aktorów, wymyślony 11 lat temu przez scenografkę “Operacji Dunaj” Małgorzatę Bulandę. W kąciku naczepy stanął dęba dwunastoletni blaszany koń (bez głowy – ta zdobi foyer teatru), wielokrotnie spektakularnie podpalany podczas kolejnych wystawień “Placu wolności” w reżyserii Lecha Raczaka.

Dodatkowo do boku ciężarówki zostanie przytroczony olbrzymi baner ze zdjęciami, niekiedy unikatowymi, dokumentującymi przedstawienia wystawione w Teatrze Modrzejewskiej od lat 70-tych.  Widzowie będą mogli po schodkach wejść na naczepę, obejrzeć wszystko dokładnie, zrobić sobie niebanalne selfie i posłuchać opowieści pracowników legnickiej sceny.

Objazdowa wystawa zorganizowana na 40-lecie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy od jutra zacznie krążyć po mieście. Aż do niedzieli tir będzie zatrzymywał się na dwie godziny w różnych miejscach, m.in. przy hipermarketach B1, Carrefour, Auchan, sklepach Kaufland, Lidl (przy ul. Chojnowskiej i Moniuszki), obok Parku Orła Białego, giełdy, Szkoły Podstawowej nr 1. Opublikujemy wkrótce szczegółowy harmonogram. Wystawę można oglądać bezpłatnie.

- To próba dotarcia do ludzi, którzy niekoniecznie chodzą na spektakle – mówi Jacek Głomb, przypominając jednocześnie otwartą w maju w siedzibie teatru jubileuszową wystawę rekwizytów, kostiumów i fragmentów scenografii adresowaną przede wszystkim do wiernych widzów.

(Piotr Kanikowski, „Legnicę objedzie tir z butem, statkiem, koniem i czołgiem”,http://24legnica.pl, 5.06.2017)