Na trasie: Nowa Ruda, Kalisz i Gdynia. Dwa festiwale, pięć tytułów i sześć przedstawień. Takie są wyjazdowe plany legnickiego teatru na drugą połowę maja. Start w piątek 19 maja podczas noworudzkiej osłony jubileuszowej akcji artystycznej „Modrzejewska w regionie”.


Dolnośląska akcja artystyczna „Modrzejewska w regionie” to prezentacje legnickiego teatru i jego dorobku w roku podwójnego jubileuszu: 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy i 175 lat od oddania do użytku teatralnego budynku. - Rozkładamy wydarzenia jubileuszowe na wiele miesięcy. Jednym z nich jest akcja podkreślająca regionalny i wędrowny charakter naszego teatru. Adresowana jest do mieszkańców pięciu miast Dolnego Śląska spoza siedziby naszej sceny. Rozpoczęliśmy ją 28 kwietnia na scenie Teatru Starego w Bolesławcu. Przystankiem z numerem dwa będzie Nowa Ruda, gdzie pojawimy się 19 maja – objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Gospodarzem i miejscem całodziennej prezentacji będzie Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie. W programie są: warsztaty teatralne dla dzieci (9-12 lat) w sali widowiskowej MOK prowadzone przez legnickich aktorów (godz. 9.00-10.30), spektakl dla dzieci „Polowanie na Snarka” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego w tym samym miejscu (godz. 12.00, bilet 10 zł), warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej w sali miedzianej MOK (godz. 14.00-16.00), filmowe prezentacje fragmentów spektakli zrealizowanych przez legnicki teatr dla Teatru Telewizji w sali miedzianej (godz. 17.00-18.30) oraz recital legnickiej aktorki Zuzy Motorniuk, która wraz z zespołem wystąpi w Restauracji Rycerskiej MOK w programie „Ta piosenka brzmi znajomo” (godz. 19.00, bilet 15 zł).

Dzień później, w sobotę 20 maja,  legnicki teatr  uczestniczył będzie w Festiwalu Sztuki Aktorskiej, czyli w 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W konkursie zaprezentuje najbardziej kobiecy spektakl, jaki powstał na tej scenie, sztukę Julii Holewińskiej „Krzywicka/Krew” w  reż. Aliny Moś-Kerger. Na scenie zobaczymy aktorski sekstet: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk i Magda Skiba, któremu na fortepianie towarzyszyć będzie kompozytorka muzyki Marta Kleszcz. Kobiety zadbały także o oprawę przedstawienia, bowiem scenografia jest dziełem Małgorzaty Bulandy, zaś kostiumy Magdaleny Jasilkowskiej.

Majowe podróże zwieńczą prezentacje legnickich artystów na 12. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Rozpocznie je we wtorek 23 maja performatywne czytanie sztuki legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdy Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”. To tegoroczna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W czwartek 25 maja legnicki teatr weźmie udział w konkursie R@Port-u, gdzie zaprezentuje dramat „Krzywicka/Krew”. Na finał gdyńskiego festiwalu, w sobotę 27 maja w pozakonkursowym pokazie specjalnym, wystawi jeden z najgłośniejszych dramatów politycznych ostatnich miesięcy, tegorocznego finalistę 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, sztukę „Hymn narodowy” w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Grzegorz Żurawiński