Po opowieściach o mieszkających na Dolnym Śląsku Rosjanach, Niemcach, Łemkach i Bośniakach, legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej bada kolejne, jeszcze dla teatru nieodkryte, kulturowe pogranicze. "Przerwana Odyseja", koprodukcja legnicko-skopijska, która miała swoją polską premierę w piątek (18 listopada) w Legnicy to opowieść o exodusie tysięcy Macedończyków, którzy trafili do Polski pod koniec lat 40. XX wieku i tu znaleźli swoją drugą ojczyznę. Pisze Magda Piekarska.


(…)

Jacek Głomb wraz z dramaturgiem Robertem Urbańskim przywracają nam, widzom tę niełatwą historię. Teatr Modrzejewskiej podejmuje ten temat we współpracy z macedońskim Narodowym Teatrem w Skopje - to tam właśnie, 17 września odbyła się premiera "Przerwanej Odysei", którą dziś (21 listopada – przyp. @KT) możemy oglądać we Wrocławiu. Na scenie oglądamy aktorów polskich i macedońskich, a przedstawienie jest grane w dwóch językach.

Robert Urbański, który jest autorem tekstu "Przerwanej" do opisu tej historii przystępuje jak rasowy reporter - odmalowuje tę panoramę ludzkich losów, wychodząc od szczegółu. W tej opowieści o tęsknocie, wykorzenieniu, winie, karze i grecko-macedońskim konflikcie więcej od wielkich słów ważą konkretne wspomnienia - śledzi serwowanych przesiedleńcom w stołówce, smaku pierwszej zupy mlecznej i bułki z masłem, opowieści o skopywanych przez sen kołdrach i o krzyżykach konfiskowanych małym Macedończykom w imię nowego, wspaniałego porządku.

(...) Cały tekst przeczytasz TUTAJ!

(Magda Piekarska, „Opowieść o exodusie tysięcy Macedończyków, którzy do nas trafili”, http://wroclaw.wyborcza.pl, 20.11.2016)