Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej zaprasza na „Przerwaną odyseję”. Spektakl pokaże dziś (piątek 18 listopada) o godz. 19 w Legnicy, w poniedziałek we Wrocławiu. Zachęca Małgorzata Matuszewska.


Robert Urbański – autor sztuki  i reżyser Jacek Głomb opowiadają historię macedońskich uchodźców, którzy w 1948 roku, podczas wojny domowej w Grecji, przyjechali do Polski z terenów Macedonii Egejskiej. Nawet wtedy nikt nie wiedział, że do Polski trafiły nie tylko dzieci greckie, ale też Macedończycy.

- To wyjątkowy projekt, dotyka mało znanej historii Dolnego Śląska. Pierwszy transport do Lądka-Zdroju przywiózł wyłącznie małych Macedończyków – mówi Jacek Głomb. I dodaje, że rejon Macedonii Egejskiej, z którego przyjechali przesiedleńcy, leży w Grecji, a ta nie uznaje Macedonii jako państwa i nie pozwala na powrót Macedończykom, jeśli nie przyjmą greckiego obywatelstwa. Dla twórców przedstawienia interesujący jest współczesny aspekt.

- Byliśmy kiedyś bohaterami, a zrujnowany kraj podjął wysiłek zaopiekowania się małymi uchodźcami. Dlaczego wtedy chcieliśmy pomagać, a dziś jesteśmy przeciwni potrzebującym pomocy uchodźcom? – pyta Jacek Głomb. Robert Urbański, autor sztuki, uważa, że ciekawe jest spojrzenie na historię z punktu widzenia dorosłych i dzieci. – Dzisiejsi dorośli Macedończycy pamiętają, jak mieszkali na Dolnym Śląsku – opowiada. Jacek Głomb zaznacza, że w spektaklu nie znajdziemy polityki. – Opowiadamy tę historię wyłącznie z ludzkiej perspektywy – mówi.

W Skopje, w którym nie ma tradycji pokazywania na scenie własnych współczesnych dziejów, ta pełna bólu opowieść została świetnie przyjęta. Teatr stał się miejscem spotkania Polaków i Macedończyków.

Przedstawienie „Przerwana odyseja” miało prapremierę we wrześniu w Macedońskim Teatrze Narodowym w Skopje, pokazane zostało w siedmiu macedońskich miastach. Teraz przyszła kolej na Polskę. Po premierze w Legnicy ( w piątek o godz. 19, następny spektakl w niedzielę o tej samej porze) spektakl obejrzy publiczność m.in. we Wrocławiu (w ramach ESK, we Wrocławskim teatrze Współczesnym, w poniedziałek o godz. 19), Wałbrzychu (XIV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, 22 listopada), Jeleniej Górze (Teatr im. Norwida, 23 listopada).

(Małgorzata Matuszewska, „Macedońska historia”, Gazeta Wrocławska, 18.11.2016)