Intermediale to festiwal koncentrujący się na twórczości audiowizualnej w dziedzinie mediów elektronicznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-6 listopada. Na teatralnej Scenie Gadzickiego w Legnicy wystąpią wykonawcy z Niemiec, Francji, Włoch, USA i Polski. Zapowiada Katarzyna Gudzyk.


Nowe media to pokaz możliwości, jakie dają syntezatory, adaptery, samplery, technologie analogowe i cyfrowe. Bywa, że sztuka jest tu generowana przez software, jednak w Intermediale najważniejszy jest personalny wymiar sztuki audiowizualnej.

Scena to nie tylko miejsce dla kompozytora, konstruktora i wykonawcy uruchamiającego procesy, które wprawione w ruch nakładają się na siebie, wzajemnie modyfikują i przekształcają, ale przestrzeń pozwalająca na oczach widzów tworzyć sztukę performatywną. Elementami tego aktu są dźwięk i obraz, ale także artysta, który staje się zarówno twórcą, jak i materią sztuki.

– Zapraszamy artystów z całego świata, ale wybór w jakimś stopniu zawsze jest subiektywny. Pokazujemy projekty, które poznaliśmy grając swoje koncerty i te najbardziej interesujące. Artystom proponujemy kameralne warunki i dla wielu z nich to spora atrakcja – mówi Krzysztof Pawlik, szef festiwalu. – Mam wrażenie, że muzycy, których zapraszamy, lubią ten klimat. Wielu z nich na co dzień gra w wielkich salach koncertowych, tutaj są blisko publiczności, a to zawsze inspiracja do ciekawych dialogów ze sobą, sztuką i drugim człowiekiem.

Muzyka akuzmatyczna daje ogromne możliwości eksperymentowania. W czasie koncertów soud designerzy tworzą relacje między falami dźwięku i obrazu, zacierają związki tych obiektów z ich źródłem, atomizują je, powielają, loopują, dzięki czemu widz dostaje nie tylko brzmienie i obraz, ale też różne ich interferencje, które tworzą niepowtarzalne instalacje audiowizualne.

W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią wykonawcy z Niemiec, Francji, Włoch, USA i Polski. Będzie muzyka wytwarzana przez cyfrowe i analogowe systemy modularne, sporo ambientu, noisu, a nawet próba udowodnienia, że muzykę można robić nie tylko z użyciem instrumentów muzycznych, i elektronicznych, ale też zabawek, przedmiotów codziennego użytku i substancji chemicznych.

4 listopada o godz. 19 pokaz formacji White Nerve Connection (Polska). Tego wieczora również Philippe Petit (Francja) i Rhetoric Conversation (Polska). Dzień później, również o godzinie 19, wystąpią: Xover (Włochy/USA), Feine Trinkers bei Pinkels Daheim (Niemcy) oraz Radio Internazionale (Polska). Festiwal ma też swoją część warsztatową. Prace audiowizualne tegorocznej edycji prezentowane będą 6 listopada o godz. 16. Udział w koncercie zapewnia bezpłatna wejściówka (osobna na każdy dzień). Można je odebrać w kasie legnickiego teatru.

Legnica, Teatr Modrzejewskiej, Scena Gadzickiego, 4-6 listopada, bezpłatne wejściówki.

(Katarzyna Gudzyk, „Intermediale: dźwięki, obrazy zjawiska”, Tygodnik Regionalny Konkrety, 2.11.2016)