Od 22 do 26 czerwca trzy grupy Klubu Gońca Teatralnego działające w Teatrze Modrzejewskiej pokażą efekty warsztatów, które trwają od września 2015 roku. Każdy z zespołów przygotował autorski spektakl. Pierwszy z nich można zobaczyć na Scenie Gadzickiego już dziś o godzinie 16.30. Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny. Pisze Katarzyna Gudzyk.


Warsztaty teatralne prowadzili legniccy aktorzy we współpracy z Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych. W zajęciach uczestniczyły dzieci, młodzież gimnazjalna oraz dorośli. Efekt ich blisko dwuletniej pracy można zobaczyć na scenie w tym tygodniu. Będzie spektakl Małego Gońca, grupy gimnazjalnej oraz grupy dorosłych „Bagażnik”.

Jako pierwsi, 22 czerwca o godz. 16.30, wystąpią gimnazjaliści, którzy w tym czasie pracowali pod opieką legnickiej aktorki Magdy Skiby. Zaprezentują spektakl „A może coś pozytywnego…” Jak zapowiadają twórcy przedstawienia, optymistyczny tytuł to tylko gra pozorów. Wbrew sugestii spektakl ma być jednak mroczny.

 Dzień później, 23 czerwca, na scenie zaprezentuje się grupa Alberta Pyśka. To najmłodsi uczestnicy warsztatów, którzy pod okiem aktora przygotowali etiudę „Zielony spektakl” na podstawie „Zielonej gęsi” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Grupa „Bagażnik” sięgnęła do tekstów Swietłany Aleksijewicz, laureatki ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Spektakl tworzą monologi inspirowane dwoma zbiorami reportaży Białorusinki. Pierwszy z nich – „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” – to przejmujący zapis rozmów reporterki ze świadkami katastrofy w Czarnobylu. O tragedii żołnierzy, którzy brali udział w gaszeniu reaktora opowiadają m.in. ich żony. To relacja pełna, żalu, bólu i cierpienia. Pozbawiona fikcji, ale nie „rosyjskiego ducha”. Drugi – „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” – zbliża nas do współczesności. Pokazuje pracę, jaką Homo Sovieticus (Człowiek Radziecki) musiał wykonać, by stawić czoła nowej rzeczywistości. To relacja ludzi, którzy rozczarowani teoriami ekonomicznymi Marksa, nie byli gotowi na nadejście kapitalizmu. Z typową dla siebie szczerością Aleksijewicz pisze o przemianach, które doprowadziły do tego, że ojczyzna zaczęła być utożsamiana z hipermarketem, a władzę w kraju przejęli handlarze i cinkciarze.

Adaptacji tekstów dokonał legnicki aktor Robert Gulaczyk, a w trzygodzinnym spektaklu zobaczymy Marzenę Andrzejewską, Aleksandrę Chodor, Renatę Gajdę, Magdę Jągowską, Karolinę Jeżewską, Anastasię Karpovych, Izabelę Marszałek, Ewę Miroszewską, Jolantę Sierakównę, Alinę Tarnawską, Rafała Jankowskiego i Damiana Kosteckiego. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć w niedzielę, 26 czerwca, o godz. 14.

Co, gdzie, kiedy?

Grupa Gimnazjalna Klubu Gońca Teatralnego
„A może lepiej coś pozytywnego…”
scenariusz i reżyseria: grupa
opieka artystyczna: Magda Skiba
22 czerwca 2016 (środa), godz. 16.30, Scena Gadzickiego
Grupa Mały Goniec Klubu Gońca Teatralnego
„Zielony spektakl” na podstawie „Zielonej gęsi” K. I. Gałczyńskiego
opieka artystyczna: Albert Pyśk
23 czerwca 2016 (czwartek), godz. 16
Grupa dorosłych Klubu Gońca Teatralnego „Bagażnik”
„Homo Sovieticus” na podstawie tekstów Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” i „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”
adaptacja: Robert Gulaczyk.
26 czerwca (niedziela) 2016, godz. 14

(Katarzyna Gudzyk, „Klub Gońca Teatralnego kończy sezon na scenie”, Tygodnik Regionalny Konkrety, 22.06.2016)