Legniccy radni na dzisiejszej (29 października) sesji Rady Miejskiej uchwalili zmianę w planie zagospodarowania fragmentu Zakaczawia otwierając możliwość stworzenia w ruinie po byłym, przedwojennym teatrze varietes, Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży. Pomysł legnickiego teatru wsparł prezydent miasta i skierował pod obrady rady.

Przyjęta dziś uchwała ”wychodząc naprzeciw wnioskom o zmianę planu, złożonym do Prezydenta Miasta akceptującego inicjatywę Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy”  zakłada bezzwłoczne przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego fragmentu Zakaczawia (dzielnicy Kartuzy), w której zlokalizowany jest obiekt teatru varietes. Aktualnie znajduje się on bowiem w strefie przewidzianej dla funkcji przemysłowych, mimo że znajduje się w samym środku dzielnicy mieszkaniowej.

Radni zadecydowali o zmianie tej funkcji i przeznaczenie miejsca pod „usługi społeczne”, ponieważ obiekt „administrowany obecnie przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej planuje się przeznaczyć na Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży”. Chodzi o stworzenie wielofunkcyjnego obiektu i placówki służącej zaspokajaniu bardzo różnych potrzeb kulturalnych w najbardziej zdegradowanej cywilizacyjnie dzielnicy miasta.

„Po podjęciu uchwały procedury planistyczne zostaną rozpoczęte jesienią 2007 roku, natomiast finansowanie prac planistycznych przewidziane jest na 2007-2008 rok” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, której wykonanie powierzono prezydentowi miasta.

Pomysł, który zmierza do ocalenia i rewitalizacji mocno zrujnowanego obiektu na Zakaczawiu, który na początku bieżącego roku legnicki teatr odkrył dla sztuki przygotowywanej na I Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto”, nabrał konkretnego kształtu w lipcu tego roku. To wówczas zrodziła się idea powołania w tym miejscu centrum kulturalnego dla dzieci i młodzieży, a także dla ich rodziców.

Aktualnie komunalny obiekt teatru varietes jest miejscem, w którym Teatr Modrzejewskiej w Legnicy gra swój najnowszy spektakl – dramat „Łemko” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba.