Legnicki Teatr Modrzejewskiej wystawia komedię Augusta Strindberga. Nie, to nie żart ani artystyczna prowokacja. W swoim repertuarze szwedzki pisarz miał także utwory pisane w lżejszej tonacji. W dodatku Co Jest Grane pisze Magda Piekarska i zaprasza na sobotnią (12 grudnia) premierę na Scenie Gadzickiego.


Do historii dramaturgii przeszły teksty, które Strindberg napisał po tym, jak uporał się z załamaniem nerwowym, nazywanym kryzysem inferna. Część z nich – „Mistrz Olof”, „Koledzy”, „Ojciec”, „Panna Julia” i „Pierwsze ostrzeżenie” – została przetłumaczona na język polski. Tym, co nieznane, zainteresował się Wawrzyniec Kostrzewski.

Na scenie pojawiają się: Hamlet, Ofelia, Lady Makbet, Don Kichot, Dulcynea, Calineczka (Calineczek – przyp. @KT) i Kopciuszek. To świat na opak – Don Kichot jest tu bezdomnym, który nie wierzy w wiatraki, realistą oceniającym świat na trzeźwo. Paradoksalnie właśnie patrząc na rzeczywistość okiem racjonalisty dostrzega jej szaleństwo. Ale głównym bohaterem jest Drwal (Kowal – przyp. @KT) grany przez Katarzynę Dworak. Na naszych oczach musi przejść próbę miłości, doświadczyć idealnego społeczeństwa, które okazuje się podatne na polityczną propagandę, spotkać się z kryzysem wiary i idei.

- Znajdziemy tu krytykę postaw społecznych, instytucji, Kościoła – podkreśla reżyser. – Poprzez Strindberga przyglądamy się sporom politycznym, społeczeństwu, które pozwala sobą manipulować. W „Raju wariatów” zapisany jest obraz chwiejnej, nieświadomej, niedojrzałej demokracji.

  • „Raj wariatów”. Premiera w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski, scenografia Ewa Gdowiok, muzyka Piotr Łabonarski, ruch sceniczny Helena Ganjalyan. Premiera 12 grudnia na Scenie Ludwika Gadzickiego w Legnicy. Kolejne wystawienia wtorek-niedziela.


(Magda Piekarska, „Wyprawa do raju wariatów”, Gazeta Wyborcza Wrocław – Co Jest Grane, 11.12.2015)