Koncert „FRIENDS. Music of Jarek Śmietana”, który odbył się w czwartek 18 czerwca na Scenie Gadzickiego to wielkie wydarzenie muzyczne. W koncercie wystąpili: Piotr Wyleżoł, Antoni Dębski, Adam Czerwiński, Piotr Baron, Marek Napiórkowski, a tuż po występie można było spotkać się z muzykami w Caffe Modjeska. Pisze Paulina Pacura.


Na teatralnej scenie melomanii usłyszeli kompozycje Jarka Śmietany w wykonaniu jego przyjaciół i byłych współpracowników. Utwory pochodzą z albumu, który nagrały gwiazdy jazzu takie jak: Gary Bartz, Larry Golding, John Scofield, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wyleżoł.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Adam Czerwiński, który stara się, aby ten niezwykły album dotarł do jak najszerszej publiczności Dwupłytowy album to hołd złożony Jarkowi Śmietanie, przyjaciele muzyka promują płytę m.in. podczas jazzowej trasy koncertowej.

Jarosław Śmietana to gitarzysta jazzowy, kompozytor i pedagog. Jest autorem ponad 200 kompozycji jazzowych, współpracował z najwybitniejszymi jazzowymi muzykami na świecie, m.in. z Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mednoza, Jack Wilkins, Zbigniew Seifert, Cameron Brown, Greg Brandy, David Gilmour, Dave Friedman, Karen Edwards. Śmietana zmarł w 2013 roku.

W koncercie wystąpili: Piotr Wyleżoł, Antoni Dębski, Adam Czerwiński, Piotr Baron, Marek Napiórkowski, a tuz po występie można było spotkać się z muzykami w Caffe Modjeska.

(Paulina Pacura, „Wielkie święto miłośników jazzu!”, www.lca.pl, 19.06.2015)