Ma to być wydarzenie roku i ogromna gratka dla miłośników muzyki jazzowej. Już w najbliższy czwartek, 18 czerwca o godz. 19, rozpocznie się koncert „FRIENDS. Music of Jarek Śmietana” z udziałem znakomitych muzyków. Pisze i poleca Joanna Michalak.


Koncert poświęcony jest charyzmatycznemu wirtuozowi gitary, zmarłemu dwa lata temu Jarosławowi Śmietanie. W Legnicy będzie można posłuchać jego kompozycji w wykonaniu przyjaciół i byłych współpracowników. Jest to materiał, który znalazł się na dwupłytowym albumie, nagranym przez wielkie gwiazdy jazzu, takie jak: Gary Bartz, Larry Golding, John Scofield, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wyleżoł. Wydawnictwo będzie można kupić w promocyjnej cenie tuż po koncercie.

Na scenie Ludwika Gadzickiego w legnickim teatrze pojawią się: Piotr Wyleżoł (piano/organy Hammonda), Antoni Dębski (gitara basowa), Adam Czerwiński (perkusja), Piotr Baron (saksofon), Marek Napiórkowski (gitara elektryczna).

Koncert to inicjatywa legnickiego klubu jazzowego Blue Monk, wspierana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. – Przyjaciele Jarka Śmietany, to kapitalni muzycy. Usłyszeć ich w zespole to nie jest zbyt częsta okazja w naszym mieście – zachęca Cezary Bukowski, prezes Fundacji Blue Monk.

– Wszystko dzięki aktorce, poetce i piosenkarce Agnieszce Grochowicz, którą mieliśmy już okazję gościć w Legnicy, a która jest menedżerem koncertowej trasy dedykowanej temu wybitnemu polskiemu gitarzyście jazzowemu. Po koncercie odbędzie się krótkie spotkanie z muzykami zespołu w Caffe Modjeska – obiecuje Krystyna Zajko-Minkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej.

– Warto wziąć ze sobą trąbkę, saksofon lub chociażby harmonijkę ustną, bo wiele może się zdarzyć – dodaje Bukowski. Dzięki ajentowi teatralnej kawiarni Markowi Kaczmarczykowi wiadomo też, że tego wieczora piwo dla posiadaczy biletów na koncert będzie tańsze niż zwykle.

Bilety na czwartkowy koncert, w cenie 30 zł, można kupić w kasie biletowej legnickiego teatru oraz w Bistro Barze Provincia przy ul. Złotoryjskiej.

(Joanna Michalak, „Jazzowa uczta dla fanów Jarka Śmietany”, www.regionafan.pl, 15.06.2015)