Z okazji zbliżającego się V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (1.09-10.09) kanał TVP Kultura postanowił przypomnieć filmową wersję widowiska, którą zarejestrowano podczas finału ubiegłorocznej imprezy. W sobotę 2 września o godz. 23.00 telewidzowie będą mieli okazję obejrzeć „Kwiaty polskie” wg Juliana Tuwima, widowisko muzyczne zrealizowane przez zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Zarówno sam plenerowy spektakl, jak i jego telewizyjna wersja, nie były i nie są sceniczną adaptacją „Kwiatów polskich” – rozległego liryczno-epickiego poematu dygresyjnego, który ukazał się drukiem w 1949 r. i w którym Tuwim często nawiązuje do lat młodości spędzonych w Łodzi. Przygotowane przez Teatr Modrzejewskiej widowisko jest raczej swobodną wariacją na temat „Kwiatów...”, wykorzystującą poszczególne wątki zarówno z poematu, jak i całej twórczości Tuwima, a także z dorobku tamtej epoki. Poemat jest tu tylko źródłem inspiracji, literacką ramą dla obrazu tamtych czasów. Dlatego w przedstawieniu pojawiają się także teksty kabaretowe, szopki Pikadora i Cyrulika Warszawskiego, piosenki i wiersze okolicznościowe.
Jak w staroświeckim fotoplastykonie widzom ukaże się galeria barwnych typów: niemieckich fabrykantów i legionistów Piłsudskiego, oficerów rosyjskiego garnizonu, żydowskich sklepikarzy i rewolucjonistów. Zobaczymy barykady na Piotrkowskiej, nędzne czynszówki Bałut, podmiejskie letniska…

Całość tego projektu wyreżyserował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który do współpracy zaprosił niemal wszystkich aktorów swojej sceny, a także wykonawców, którzy wystąpili w widowisku gościnnie. Wystawiony 4 września w plenerze Starego Rynku na łódzkich Bałutach, spektakl został zarejestrowany na potrzeby TVP1.
- „Kwiaty polskie” to był nasz legnicki i odświętny „bukiet” dla magicznego miasta jakim była Łódź we wspomnieniach wielkiego poety– objaśnia reżyser.

********************************************************************************

widowisko, 58 min, Polska, realizacja:2005
premiera w TVP1 - 12 listopada 2005
Scenariusz: Krzysztof Kopka
Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
Muzyka i aranżacje piosenek: Bartek Straburzyński
Ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

Aktorzy:
Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Justyna Pawlicka, Ewa Galusińska, Magda Skiba, Ola Motorniuk, Przemek Bluszcz, Paweł Wolak, Tadeusz Ratuszniak, Tomasz Radawiec, Bogdan Grzeszczak, Paweł Palcat, Rafał Cieluch (wszyscy Teatr Modrzejewskiej)
oraz: Robert Kowalski, Michał Opaliński, Jacek Bończyk, Krzysztof Karankiewicz, Adam Cywka, Jan Peszek