Trzy spektakle zrealizowane dla Teatru Telewizji pokaże w ramach prologu legnickiego festiwalu teatralnego "Miasto" Teatr Modrzejewskiej. Bezpłatne projekcje odbywać się będą o godz. 18.00 w Klubie Muzycznym "Spiż" od 10 do 12 września. Niezwykły zbieg przypadków sprawił, że "Balladę o Zakaczawiu", która w poniedziałek otworzy prologowe projekcje, pokaże tego samego dnia poniedziałkowy Teatr Telewizji. Podobnie będzie w przypadku "Made in Poland" - w "Spiżu" spektakl zobaczymyw środę, zaś w TVP Kultura - we wtorek.



„Ballada o Zakaczawiu”

Teatr Telewizji TVP-1 poniedziałek 10 września 2007 godz. 20.20

autorzy: Maciej Kowalewski, Jacek Głomb, Krzysztof Kopka
scenariusz tv i reżyseria: Waldemar Krzystek
zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
scenografia: Małgorzata Bulanda i Iwona Ząbek
muzyka: Bartek Straburzyński

Telewizyjna wersja przedstawienia legnickiego teatru z 2000 r zrealizowana w 2001 roku techniką filmową.

Jest to powojenna historia „przeklętej” dzielnicy Legnicy – Zakaczawia, opowiedziana poprzez losy złodziejskiej szajki Benka Cygana. W spektaklu oglądamy jej narodziny w czasach odwilży po październiku 1956 roku, rozkwit w epoce „małej stabilizacji” oraz upadek u progu nowej Polski, która wykreowała nowy typ postaw. W tych nowych wzorcach osobowych i ideałach młodego kapitalizmu nie mieści się już tradycyjny światek PRL-owskiej przestępczości, ze swoim specyficznym „kodeksem” honorowym.

Benek Cygan, charyzmatyczny przywódca i mentor wszystkich niespokojnych duchów dzielnicy przegrywa i „rząd dusz” i miłość, pod której wpływem zapragnął zostać „porządnym” człowiekiem. Niestety, wybranka – striptizerka Anka – pragnęła w nim widzieć Księcia Ciemności, a nie mieszczucha na miarę skromnych standardów schyłkowego PRL-u.
Ostatecznie związek ten nie wytrzymuje próby czasu. Anka – jak przystało na femme fatale – ucieka z walizką pieniędzy za granicę. Benek dokłada wszelkich starań, by ją odszukać, a kiedy zdobywa wiadomość o jej miejscu pobytu i wybiera się w podróż, staje się nieszczęście: Benek Cygan – zakaczawski heros i mityczny bohater – ginie w wypadku samochodowym.

Scenariusz spektaklu jest oparty na faktach. "Ballada o Zakaczawiu" w roku 2001 zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Grają: Przemysław Bluszcz (Benek Cygan), Janusz Chabior (Maniek Pecaj), Paweł Wolak (Rysiu Migacz), Katarzyna Dworak (Janina Dębówna), Joanna Gonschorek (Róża Cygan), Grzegorz Wojdon (Lowa Apuchow, „Capablanka”), Bogdan Grzeszczak (Tońko Kulka), Darek Maj (Kapitan Franciszek Majewski, „Żyła”), Małgorzata Urbańska (Major KGB Natasza Płatonowa), Sergiej Motenko (Generał Iwan Iwanowicz Iwanow), Ola Maj (Alojza Banachowa), Hanna Kochańska (Anka), Marek Sitarski (Anatol Skaza), Anita Poddębniak (Bufetowa Ala Pelak), Tadeusz Ratuszniak (Henryk Rondel), Maciej Kowalewski (Sierżant Zenon Kocięba), Rafał Nowicki (Jarek Walek zwany Dzidkiem), Gabriela Fabian (Kapral Halina Gniazdko), Marcin Sztabiński (Adam Goldmann), Tomasz Kot („Młody”), Marcin Krawczyk (Marian Czołowy), Lech Wołczyk (Horst Grübber), Tomasz Sobczak („Mięsień”), Eryk Lubos (Sierioża Lwowicz), Michał Taran (Spiker), Janek Głomb (Jaś, syn Benka i Anity).




”Made in Poland”
TVP Kultura, wtorek 11 września 2007 godz. 20.10

autor: Przemysław Wojcieszek
reżyseria: Przemysław Wojcieszek
muzyka: Bartek Straburzyński
producent: Producent T5D

Telewizyjna wersja spektaklu z 2004 roku, realizacja jest efektem transmisji live ze Sceny na Piekarach dla TVP Kultura z września 2005 roku.


"Made in Poland" wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka, to pełen goryczy i ironii portret współczesnej Polski, wystawiony na Scenie na Piekarach legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, okazał się jednym z najgłośniejszych spektakli sezonu 2004 - 2005. Nagrodzono go m.in. Laurem Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach, I nagrodą Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a wersja telewizyjna wygrała Wielką Nagrodę I Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej we Wrocławiu (2007). Łącznie spektakl przyniósł jego twórcom i aktorom grubo ponad 20 nagród zespołowych i indywidualnych.

Sztuka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos, znany z serialu "Oficer", na co dzień aktor warszawskiego TR), 16 - latek z ponurego blokowiska, przeżywa pierwszy w życiu bunt przeciw całemu światu. "Wkurwiony" - jak sam mówi - na wszystko, przekonany, że "Bóg zdechł", porzuca szkołę i ministranturę, i z metalową rurą w garści postanawia zrobić rewolucję, założyć organizację terrorystyczną.

Nienawidzi siebie i wszystkich innych dookoła: "komórkowców, dresiarzy, ulizanych dup z telewizji, skurwieli z banków, pojebanych księży, psychopatów z armii, rządu, policji i biznesu". Swoją frustrację i wściekłość wyładowuje na zaparkowanych w okolicy samochodach. Pech chce, że jeden z nich, luksusowy lexus, właśnie przejęli za długi bezwzględni windykatorzy: Fazi i Grześ, którym towarzyszy stawiająca pierwsze kroki w tym fachu Karina, windykacyjna "aspirantka". Dają oni skopanemu do krwi Bogusiowi dwie doby na zdobycie 20 tys. złotych potrzebnych na pokrycie strat.

Boguś pieniędzy nie ma: jest na utrzymaniu matki, pracownicy gazowni, samotnie wychowującej syna. Bezradny i trochę wystraszony idzie zwierzyć się ze swoich dylematów swemu mistrzowi, Wiktorowi, nauczycielowi wyrzuconemu ze szkoły za pijaństwo. Ten nie do końca rozumie rozterki chłopaka, radzi mu poszukać sobie jakiejś roboty. Ale gdy windykatorzy znów dopadną Bogusia, bez namysłu stanie w jego obronie, podobnie jak miejscowy ksiądz Edmund, określany "na blokach" ksywką Archiwum X, bo jako misjonarz w Afryce, ciężko chory, na pół umierający, ujrzał Chrystusa. Do wiary w niego chce znów przekonać Bogusia. I ci właśnie ludzie: cierpliwy, mądry nauczyciel, pełen dobrej woli ksiądz, kochająca matka, a także obdarzająca Bogusia młodzieńczym, nieśmiałym uczuciem Monika pomogą mu wyjść z opresji. Na jak długo?

O dramacie Przemysława Wojcieszka recenzent "Gazety Wyborczej" napisał: "To jedna z najciekawszych polskich sztuk o pokoleniu no future. Wojcieszek pokazuje pułapkę ślepej anarchii, w którą wpada główny bohater. Rozbijanie samochodów i budek telefonicznych nie rozwiązuje żadnego z problemów, przeciwnie, tworzy nowe".

Grają: Eryk Lubos (Boguś rewolucjonista), Anita Poddębniak (Irena, jego matka), Przemysław Bluszcz (Fazi, szef windykatorów), Paweł Wolak (Grześ, drugi windykator), Joanna Gonschorek (Karina, windykator aspirant), Tomasz Radawiec (Emil, ochroniarz), Justyna Pawlicka (Monika, jego siostra), Janusz Chabior (Wiktor, nauczyciel), Małgorzata Urbańska (Marianna, jego żona), Bogdan Grzeszczak (Edmund, ksiądz) i inni.