“Nasz świat” największy dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech już z okładki zapraszał swoich czytelników do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez legnicki, amatorski Teatr im. Trouta. Występ we włoskiej Perugii (5 sierpnia) był pierwszym zagranicznym pokazem “Emigrantów” wg Mrożka przygotowanym przez Mateusza Krzyka i Przemysława Wendę.

Mrożek w irlandzkim pubie. Młodzi artyści z Legnicy: Mateusz Krzyk w roli “XX” i Przemysław Wenda jako “AA” unikając podtekstów politycznych stworzyli uwspółcześnioną wersję “Emigrantów” Mrożka, która skłania do refleksji nad kondycją współczesnej Polski i życiem Polaków za granicą. Oryginalną interpretację sztuki Mrożka publiczność w kraju nagrodziła owacjami na stojąco. 5 sierpnia br. Spektakl zostanie wystawiony w Perugii. Nie przegapcie go!

Mateusz Krzyk (21 lat) i Przemek Wenda-Corso (19 lat) założyli własny teatr. Reżyserskich konsultacji przy próbach “Emigrantów” udzielił im dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb. To on właśnie zaproponował, aby sztuka toczyła się w irlandzkim pubie. Młodzi aktorzy podchwycili ten pomysł i tak powstała uwspółcześniona wersja jednego z najważniejszych dramatów powstałych po wojnie.

Młodzi aktorzy opowiadają historię dwóch Polaków-emigrantów. Akcja toczy się w irlandzkim pubie w noc sylwestrową 2006/2007. Mateusz gra robotnika (XX), który zarobione za granicą pieniądze zamierza przeznaczyć na budowę domu w Polsce. Przemek (AA) wcielił się w postać sfrustrowanego inteligenta. Uwspółcześniona wersja słynnego dramatu Sławomira Mrożka wiąże go z najnowszą emigracyjną falą, która stała się udziałem Polaków po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej. W większości równie młodych, jak odtwórcy ról w tym przedstawieniu.

W Polsce widzowie ocenili grę młodych aktorów na stojąco. Młodzi artyści postanowili wybrać się w podróż ze swoją sztuką po Europie. 5-ego sierpnia zagrają dla Polonii w Perugii.

(Danuta Wojtaszczyk, “Spektakl, którego nie można przegapić!”, Nasz świat, nr 15 1-31 sierpnia 2007)