Na planie filmu Romowie komentowali: - „Gadzio gra Cygana – to coś nie tak jest. Bo Cygana powinien grać Cygan”. Ze Zbigniewem Walerysiem, który zagrał rolę Dionizego Wajsa w filmie „Papusza”, rozmawia Robert Migdał. Poniżej legnickie wątki tej rozmowy.


(…)

Jak Pan dostał tę rolę?

Kiedy szukano aktora do roli Dionizego, natrafiono na moje zdjęcie ze spektaklu „Łemko”, w którym grałem u Jacka Głomba w legnickim teatrze. Grałem u niego gościnnie Łemka – Oresta, który czuje, że go zaraz Pan Bóg zabierze do nieba i chce jeszcze dzieciom i wnukom opowiedzieć historię akcji Wisła, jak to się z Bieszczad znalazł na Dolnym Śląsku. I to zdjęcie zobaczyła Asia Gaudiak, reżyserka castingowa filmu „Papusza”, którą reżyserzy filmu wysłali na Dolny Śląsk, żeby poszukała aktora w teatrach dolnośląskich i wrocławskich. Zobaczyła moje zdjęcie i od razu wysłała je Krauzom (…)

Z Legnicą też jest Pan związany.

Teraz z Jackiem Głombem zrobiliśmy remake spektaklu sprzed 7 lat. On reżyserował z Zielonej Górze, gościnnie, przeniesienie na teatralne deski powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”. Sztuka nosiła tytuł „Zabijanie Gomułki” i ja grałem w tym spektaklu Józefa Trąbę, głównego bohatera. I wtedy z tym spektaklem rozbiliśmy bank na konkursie polskiej sztuki współczesnej:  nagroda za reżyserię, za scenografię, za adaptację sceniczną, za muzykę – Bartek Straburzyński z Wrocławia ją dostał. Ja dostałem nagrodę aktorską na festiwalu prapremier w Bydgoszczy. Dwa miesiące temu Jacek zadzwonił do mnie: „może byśmy ten spektakl zrobili na nowo, w Legnicy. Z moimi aktorami, ale ty byś oczywiście grał Józefa Trąbę”. Od razu mu odpowiedziałem: „Dlaczego nie?”. I 3 listopada odbyła się premiera w legnickim teatrze.

Aktorsko jest Pan związany z Dolnym Śląskiem bardzo mocno. I to od lat.

Oczywiście. Bo oprócz tego studium aktorskiego to występowałem na deskach wrocławskich teatrów – Polskiego i Współczesnego, w teatrze w Jeleniej Górze, Legnicy. I jak widać ciągnie wilka do lasu – ciągle na Dolny Śląsk wracam…

 

  • Całość obszernej rozmowy w magazynowej części dziennika Polska Gazeta Wrocławska.


(Robert Migdał, „Przez pół roku uczyłem się żyć i czuć jak Cygan”, Polska Gazeta Wrocławska Magazyn, 15.11.2013)