Cezary Bukowski jest pierwszą osobą, która sięgnęła po Nagrodę Ludwika. Laur, który ma upamiętniać wybitnego nauczyciela i wielkiego pasjonata teatru (szczególnie legnickiego) przyznała kapituła w składzie: Kazimiera Więcław - Pierzyńska (siostra Ludwika Gadzickiego), Jacek Głomb (dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej), Jan Peszek (aktor, reżyser) oraz Krzysztof Mroziewicz (pisarz, publicysta). Pisze Mateusz Różański.


- Nagroda ma upamiętniać, ale i upowszechniać postawę, której wierny był jej patron. Być dowodem na to, że w życiu warto robić więcej, niż wynika to z obowiązków lub konieczności - objaśnia jej ideę Jacek Głomb.

Pierwotnie do konkursu zgłoszonych zostały 23 osoby. Spośród nich wybranych zostało pięcioro kandydatów, którzy zmierzyli się w ścisłym finale.

Wybór zwycięzcy nie był przypadkowy. Cezary Bukowski to znawca muzyki, literat, współzałożyciel Klubu i Fundacji Blue Monk, współinicjator wielu koncertów jazzowych. W uzasadnieniu swojej decyzji jury napisało m.in. że na nagrodę zasłużył ten, którego osobowość ujawnia się w poetyckim przekazie, a filozofia życia i pracy stawia czoło udręce pospolitości dnia codziennego. Zwycięzca oprócz ogólnego splendoru otrzymał czek w wysokości 5 tysięcy złotych i dość osobliwą statuetkę, a mianowicie... czarną skrzynię obitą skórą i złotymi ćwiekami.

Oprócz Cezarego Bukowskiego w ścisłym finale znaleźli się:

  • Barbara Mazurkiewicz, legniczanka, na co dzień pracuje jako nauczycielka w przedszkolu Bajka.
  • Pochodzący ze Ścinawy Dariusz Łach, muzyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Ścinawski Blues Nad Odrą.
  • Kamil Rogiński z Lubina  to multiinstrumentalista, kompozytor, współzałożyciel i współlider zespołu Orkiestra Rivendell.
  • Krystyna Zajko-Minkiewicz, nauczycielka języka polskiego, pasjonatka teatru, dziennikarka, poetka i animatorka życia kulturalnego.


Tak naprawdę nie chodziło tutaj o laury, pieniądze, czy wspólną zabawę. Chodziło przede wszystkim o to, żeby wspomnieć osobę wyjątkową. Tak wyjątkową, że jej imieniem nazwano legnicką scenę. I tych wspomnień nie brakowało wśród gości, z których niemal każdy znał osobiście Ludwika Gadzickiego.

Więcej o Nagrodzie Ludwika znajdą państwo na naszym portalu internetowym: www.legnica.naszemiasto.pl.

(Mateusz Różański, „Pierwszy laureat Nagrody Ludwika”, Panorama Legnicka, 12.11.2013)