Szkoła teatralna, a właściwie pierwsza Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna pokazała, na co stać jej uczestników, w niedzielne (14 lipca) popołudnie w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej. Szkoła teatralna nie jest co prawda formalną uczelnią, ale sprawdziła się świetnie. Pisze Małgorzata Matuszewska.


Szkoła teatralna? W Legnicy? Polsko-rosyjska? Po co? – Trochę stereotypowo postrzegane są stosunki polsko-rosyjskie, spotykam się z rosyjskimi aktorami i zawsze dostrzegam, że noszą w sobie niezwykłą prawdę. Choćby z tego powodu warto spotykać się z rosyjskimi artystami. To okazja do wymiany doświadczeń – mówił nam Przemysław Bluszcz, kiedyś aktor legnickiego teatru, dziś prowadzący zajęcia w ramach szkoły teatralnej.

Szkoła teatralna wypełniła dwa tygodnie lipca. Na spektaklem jej uczestnicy pracowali razem przez 15 godzin podczas Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej. Premiera scenicznego wydarzenia inspirowanego filmami Andrzeja Wajdy odbyła się w niedzielę w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej. Młodzi twórcy pokazali etiudy, oglądając filmy Wajdy: "Popiół i diament", "Piłat i inni", "Danton", "Człowiek z marmuru" i "Biesy".

Chyba najlepsza była etiuda powstała z inspiracji "Popiołem i diamentem". Najpierw przypomniano scenę z filmu, w której Maciek Chełmicki (Zbigniew Cybulski) razem z Andrzejem (Adam Pawlikowski) palą wódkę w kieliszkach za poległych – w tej scenie pada ważne zdanie "my żyjemy". W etiudzie młodzi aktorzy wymienili kilka nazwisk "pokoleniowych": "Olbrychski, Cieślak, Gajos, Zachwatowicz, Pitt, Jolie, Janda".

Widzowie zapamiętali także "Człowieka z marmuru" – scenę, w której młody Mateusz Birkut (Jerzy Radziwiłowicz) bije rekord kładzenia cegieł. "Mam 25 lat, krok po kroku wypełniam fundamenty" – mówił aktor w scenicznej interpretacji Wajdy.

Po prezentacji etiud, powstałych pod artystyczną opieką Jacka Głomba, wszyscy uczestnicy dostali dyplomy. Szkoła teatralna została zorganizowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy i moskiewski Teatr Komedia.

(Małgorzata Matuszewska, „Szkoła teatralna w Legnicy? Tak, polsko-rosyjska”, www.legnica.naszemiasto.pl, 15.07.2013)