7 lipca z koncertem pod zabawnym tytułem ”Migdałowe Trunki, czyli piosenki o wolności, miłości i galaretce z nóżek” w plenerze przed Teatrem Letnim wystąpi cymbalistka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka Ania Broda. Początek jak zwykle o godz. 16.00.


To kolejne z coniedzielnych wydarzeń artystycznych proponowanych od maja br. bezpłatnie legniczanom przez Fundację Jacka Głomba „Naprawiacze Świata” w ramach cyklu „Spotkania w Parku”. Tym razem wystąpi artystka, która swoją twórczość określa jako muzykę elficką.

Ania Broda jest charyzmatyczną i wszechstronną artystką o niezwykłej barwie głosu. Odnajduje się w wielu muzycznych formach i stylach – muzyce tradycyjnej i sakralnej, poezji śpiewanej, czerpiącej ze źródeł muzyki Wschodu, aż po jazz i muzyczne eksperymenty. Jej koncerty Ani są jedyne w swoim rodzaju – pełne magii instrumentów oraz czarodziejskiego, białego głosu.

Artystka współtworzyła Kapelę Brodów, z którą nagrała 5 płyt. Jej ostatnia autorska płyta „A ja nie chcę spać” inspirowana wierszami polskich poetów otrzymała główna nagroda w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Ania Broda brała także udział w projektach teatralnych m.in. z Teatrem Polskim w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalek w Olsztynie. Tworzyła wówczas muzykę do spektakli, prowadziła także warsztaty wokalne.

W głośnym widowisku „Pamiętam. Katyń 1940″ L.U.C-a,  na zamówienie Narodowego Centrum Kultury (2010), wykonywała partie wikalne. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

 

  • Pozostałe lipcowe propozycje na „Spotkania w Parku”


14 lipca Kapela Hałasów Trio
Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, śpiew, telenka, drumla), Alicja Choromańska-Hałas (baraban, gordon), Maciej Filipczuk (skrzypce, altówka). Koncert „siedem ścieżek”. Podróż w czasie i przestrzeni. Śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy – nomadów wschodnich rubieży. Piękna muzyka instrumentalna na akordeon, lirę korbową, skrzypce, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Ludowe piosenki o miłości, życiu i śmierci.

21 lipca Wielbłądy
Gwidon Cybulski (śpiew, ngoni, gitara, harmonijka ustna), Sebastian Wielądek (mandolina, duduk, ney), Kuba Pogorzelski (gita, karignan, shekere, instrumenty perkusyjne). Koncert - muzyka inspirowana głównie afrykańskim bluesem. W utworach Wielbłądów znalazło się również miejsce na polski folklor, który w postaci tematów oberka przeplata się z subtelnymi, afrykańskimi melodiami.

28 lipca Słońce i Sól/Sol y la sal
Katarzyna Enemuo (śpiew, palmas, akordeon, saz), Jesus Sallabera (śpiew, palmas, cajon, bębny, gitara), Iwona Sojka (skrzypce). Koncert. Flamenco a palo seco – czyli tak jak śpiewają  je najstarsi mieszkańcy andaluzyjskich wiosek, muzyka wędrowców Europy – Cyganów i Sefardyjczyków, rytmy arabskie, hiszpańskie, polskie i bałkańskie, od tanga i rumby, przez bulerias po połamane tańce bułgarskie w oryginalnych interpretacjach, dużo słonecznej energii i szczypta nostalgii.

(żuraw)